Ideell kraft blir desto mera värt

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Med tanke på EU-domstolens tre domar i veckan så slås man av parallellerna med den riktigt gamla moralen. Girighet är tex en av de sju dödssynderna som beskrivs i Bibeln. Parat med en annan av de sju, nämligen högmod, känns det väl som om det är precis det som drabbar idrotten just nu. Och det stavas EU-domstolen.

Girigheten behöver knappast någon mer förklaring. Den står till exempel bland golfspelare för, när de byter till ligan som sponsras av terror, ickedemokrati och korruption. Detta för att tjäna några hundra (!) miljoner extra. Även rätt många fotbollsspelare ger girigheten ett ansikte. Och vällusten.

De vet inte hur illa de gör

Högmodet står självklart EU-domstolen för. Trots att ledamöterna verkar vara i total avsaknad av kunskap om hur idrotten är organiserad, tar de sig rätten att utfärda domar som totalt strider mot allt vad idrotten strävar efter. Nu är det fritt fram att skapa egna ligor utan Uefas och Fifas godkännande, liksom utan godkännande från RF och alla dess specialidrottsförbund.

De regler och den infrastruktur som många människor kämpat för att skapa en gemensam syn på, är vips borta, på grund av EU-domstolens högmodiga domar.  Det är skrämmande och kan leda idrotten helt åt fel håll.

De enda som stretar emot är de ideella krafterna. Men just nu, lagom till jul, har de en ganska tuff uppförsbacke. För ju mer pengar som spenderas på de stora idrotterna, och de stora klubbarna och de stora stjärnorna, desto mindre smulor faller på den lilla idrottens bord. 

Hoppas på det ideella och demokratin

Vilket på sikt betyder att bara de som har det gott ställt kommer att ha råd att såväl utöva idrott som att ha råd att se den. 

Aldrig har väl de ideella och demokratiska krafterna känts lika viktiga som nu. Det är bara att hoppas att de höga herrarna och damerna, som ju inte alltid är så moraliska som de borde vara, kan enas och se till att idrottens regler fortsätter styra. Inte högmodet, frosseriet och girigheten.

Cecilia Giertta

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Golf-Sverige delades i två läger vid helgens förbundsmöte.

Som enda distrikt röstade Stockholms GDF, med totalt 169 000 spelare, mot förbundsstyrelsens förslag om att införa ett maxtak för antalet golf-ID som en golfklubb får utfärda. 

Golf-ID är att betrakta som legitimationshandling att få spela på en golfbana. Röstsiffrorna blev 62-8.

Fotbollens allsvenska klubbar gör för lite för att motverka våld och ordningsstörningar. 

-Många vågar inte ta tag i problemet. Vi har försökt motverka det här, och vi hoppas att arrangören tar ett större ansvar. 

Per Engström, sektionschef för polisens nationella operativa avdelning var mycket tydlig i en intervju med Sportspegeln på söndagskvällen.

Vem blir Årets Svenska Kvinna 2025? Kommer SWEA Internationals utmärkelse att gå till en av Sveriges mest internationellt framgångsrika affärskvinnor, en läkare och humanitär hjälparbetare, en hyllad skådespelare och regissör, en generalmajor inom Försvarsmakten, en världsrekord-hållande simmare eller en motorsports-legend? 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Alla friidrottsvänner är att gratulera. Sporten får rekordmycket utrymme i TV, i synnerhet i år, men även framåt. Både Discovery och SVT är angelägna om att bjuda på  direktsändningar från galor världen över. SVT har säkrat rättigheter till 2030 - och i ett flerårigt avtal med nyaGrand Slam Track har Warner Bros och därmed Discovery kommit över rättigheter i Europa och Asien och nya Superligan.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.