Då sker det - när vi trodde att gränsen var nådd…
Visst kommer ni ihåg varför Fifa, och först Uefa, "fick" Gianni Infantino till bas. Ni kommer ihåg korruptionskandalerna från 2011, med Blatter och Platini, Fifa och Uefa, med så många miljoner direkt i herrarnas händer att omvärlden faktiskt reagerade? Herrarna fick lämna sina förtroendeposter, mycket motvilligt, och USA inledde brottsmålsundersökningar och brottsmålsanklagelser. Senare friades de båda helt från korruptionanklagelserna, senast nu i år.

Visst kommer ni ihåg varför Fifa, och först Uefa, "fick" Gianni Infantino till bas. Ni kommer ihåg korruptionskandalerna från 2011, med Blatter och Platini, Fifa och Uefa, med så många miljoner direkt i herrarnas händer att omvärlden faktiskt reagerade? Herrarna fick lämna sina förtroendeposter, mycket motvilligt, och USA inledde brottsmålsundersökningar och brottsmålsanklagelser. Senare friades de båda helt från korruptionanklagelserna, senast nu i år.
Beroendet av pengar
Istället för Blatter, och Platini, kom Infantino in som generalsekreterare för Uefa, och sen också som president för Fifa, 2016. Och där har han varit sen dess, med mutanklagelser även han hängande kring sin person, inte minst kring tilldelningen av VM till först Ryssland och så Qatar. När anklagalserna kom om Qatars slavliknande förhållanden för arbetare som skulle bygga en infrastruktur för fotbollen, slog Infantino ifrån sig. När även andra anklagelser om mutor och korruption dök upp stod han där; strålande leende och blankpolerad, förkunnande sin oskuld.
Och fortfarande är Infantino lika oskyldig som hans namn antyder. Åtminstone i sina egna ögon.
Kritiken har alltid funnits, men någon riktig skärpa i anklagelserna har det aldrig varit. Därtill är alltför många länder beroende av de fotbollspengar som förbundet ger, och dessutom har olika delar av fotbollsvärlden olika syn på vad som är rätt och riktigt.
En kvinna hyllades!
Men nu blåser det nog upp till en rejäl storm kring Infantino. Och den har han helt och hållet själv skapat. Fjäskande och servil har han blivit kompis med en annan mycket ifrågasatt president, nämligen USA:s. Infantino har besökt Vita Huset och spelat golf otaliga gånger med Trump, och förklarat att de är bästa kompisar.
Men så hände det. Trump fick inte Nobels fredspris för saker han säger sig ha uträttat i fredens namn. Priset gick istället till något så konstigt som till en kvinna. Sur och trumpen förringade Trump självklart Nobelstiftelsen i Norge och föraktet för allt som har med hedervärdhet och historia att göra.
Och vad hände då. Jomen. Gianni Infantino sprang omedelbart till husse och ville trösta med sina slickningar. Och vips skapades det ett nytt fredspris, mot många delegaters vilja, men ändå. Fredspriset ska delas ut varje år till personer som "förenar människor och skapar hopp för framtida generationer".
Löjets skimmer
Och på vilket sätt Trum gjort det, är höljt i allt dunkel, men det spelar igen roll för fjäskighetens mästare. Huvudsaken var att han fick slicka husses hand, och få en klapp tillbaka. Gör gott arbete kan man tänka.
Priset har självklart kritiserats, även innan det delades ut, för att inte vara förenligt med Fifas regler om politisk opartiskhet.
Men är man en svansviftande liten knähund, trots att man har stor makt, struntar man i det. Nordamerika ska ju gubevars organisera fotbolls-VM nästa gång, och då ska ju Trump spela huvudrollen. Och då vill man gärna som knähund få sitta i husses knä och bli kliad bakom öronen för att man är duktig. Och husse ler på utsidan, hånler på insidan, och tycker att han fått precis vad han förtjänat.
Vad fotbollsvärlden ska göra borde vara klart för alla utan brun näsa. Men nu är den världen lika oförusägbar som båda presidenterna.
Så det är väl bara att gå ut och kräkas. Och glömma eländet. Vinterkräksjuka...
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja
























































Skriv kommentar