Inga bilder – och Telia gör inget!
Kära Telia, jag skriver igen eftersom jag inte fått något svar på det brev jag skrev i förra veckan.
Uppenbarligen är det många som ringer till din kundtjänst. Så många att man inte bara behöver vänta närmare en timme på kontakt, utan man måste också legitimera sig med sitt bank-ID.

Man tror att man kan gå en genväg, nämligen genom att trycka 3 för att få svar angående sitt Viaplay-abonnemang. Men där får man inget besked, utan en inspelning av en käck röst med göteborgsdialekt, meddelar att om jag inte har något Viaplay kvar efter 30 september så beror det på att det inte finns något avtal mellan Telia och Viaplay.
Fyra dagar utan reaktion
Tänk, det visste jag redan, det är ju ändå den 3 oktober idag, och det har nu gått fyra dagar sen jag istället för viaplay-kanalerna och viaplay-play möts av skyltar och information om att detta inte ingår i mitt abonnemang.
Men. Då kommer frågan.
Vad ska jag som kund med nybundet avtal med Telia göra för att bli frisläppt och kunna hitta en annan TV-leverantör? Om Telia brutit sin del av avtalet, Viaplay, borde ju rimligtvis min del av avtalet, att binda sig 24 månader, också kunna brytas?
För jag betalar rysligt mycket pengar till Telia TV, och jag vill gärna få tillbaka dem så jag har råd med en annan leverantör.
Det är den lilla frågan jag vill ha svar på.
Men jag orkar inte vänta en timme i telefon.
Återkom gärna med svar, vi är många tusen ganska arga människor nu.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Kokainservetter gav tydliga utslag på flera av toaletterna i VIP-området under Elitloppshelgen, det visar en undersökning av Betting.se.
Vid Elitloppet var en reporter från Betting.se på plats för att undersöka eventuellt missbruk av kokain. Ett flertal av VIP-toaletterna gav tydliga positiva utslag vid undersökningen.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.