Inga bilder – och Telia gör inget!

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Kära Telia, jag skriver igen eftersom jag inte fått något svar på det brev jag skrev i förra veckan. 

Uppenbarligen är det många som ringer till din kundtjänst. Så många att man inte bara behöver vänta närmare en timme på kontakt, utan man måste också legitimera sig med sitt bank-ID.

Man tror att man kan gå en genväg, nämligen genom att trycka 3 för att få svar angående sitt Viaplay-abonnemang. Men där får man inget besked, utan en inspelning av en käck röst med göteborgsdialekt, meddelar att om jag inte har något Viaplay kvar efter 30 september så beror det på att det inte finns något avtal mellan Telia och Viaplay. 

Fyra dagar utan reaktion

Tänk, det visste jag redan, det är ju ändå den 3 oktober idag, och det har nu gått fyra dagar sen jag istället för viaplay-kanalerna och viaplay-play möts av skyltar och information om att detta inte ingår i mitt abonnemang.

Men. Då kommer frågan.

Vad ska jag som kund med nybundet avtal med Telia göra för att bli frisläppt och kunna hitta en annan TV-leverantör? Om Telia brutit sin del av avtalet, Viaplay, borde ju rimligtvis min del av avtalet, att binda sig 24 månader, också kunna brytas?

För jag betalar rysligt mycket pengar till Telia TV, och jag vill gärna få tillbaka dem så jag har råd med en annan leverantör.

Det är den lilla frågan jag vill ha svar på.

Men jag orkar inte vänta en timme i telefon.

Återkom gärna med svar, vi är många tusen ganska arga människor nu.

Cecilia Giertta

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Svensk ishockeys reformivrare möts av ringa förståelse inför lördagens årsmöte med förbundet.

  Stockholm, landets största distrikt, har tillsammans med Uppland och Gotlands-distriktet samt elitklubbarna Djurgården, AIK, Almtuna och SDE Hockey (damer), lämnat in fyra motioner med krav om nytänkande inom svensk ishockey.

Av handlingar till årsmötet framgår att förbundets styrelse yrkar på avslag av samtliga motioner.  Styrelsen sade bland annat nej till att två lag ska flyttas upp och ned mellan  SHL/HA och HA/HE och en gemensam ligaorganisation för SHL och HA.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.