Vi kunder dribblas bara bort
Talesättet "Hur man än vrider sig, har man rumpan bak" beskriver nog allra bäst känslan när det gäller Telia, Viaplay och nu också TV 4 och Cmore. Det finns liksom inget man kan göra som kund för att få rätt till det man betalat för av Telia, för de bara vänder och vrider sig. Och struntar i sina TV-kunder.

Casten Almqvist lämnar VD-posten för Telias TV-satsning, spekulationerna är självklara; "han vill inte vara del av den framtid Telia nu stakar ut", "nu ska Telia säja sitt TV-innehåll".
Får inte det vi har betalat för
Och nog verkar spekulationerna den här gången vara ganska initierade. Cmore, utan reklam, ska igen bli en del av TV4, med reklam. Så vi som valt Cmore i Telias TV-paket för att slippa reklamen, blir av med den fördelen som vi köpt och betalat dyrt för. Cmore blir en del av ett nordiskt paket, men sporten ska tydligen sändas på TV4, med dessa reklamavbrott som man fortfarande blir galen på.
Och det är här att man alltid har rumpan bak kommer in.
För jag som kund har ju betalt, och betalar fortfarande eftersom jag är inlåst, till Telia för både Viaplay, som inte finns inte längre i utbudet, och för Cmore, som inte heller kommer finnas i TV-paketet. Jag kommer säkert erbjudas något jag inte vill ha, men är fortfarande högt betalande, och mycket drabbad av reklamen som jag tycker är skitjobbig.
Jag kan visserligen prenumerera på Viaplay fortfarande, men då måste jag betala dyra pengar för något jag faktiskt redan betalar för. Eller så byter jag till Telenor eller Tele2, köper ny TV-box eller ruttnar helt och hållet på att överhuvudtaget titta på linjär TV. Något som jag ju för övrigt inte är ensam om.
Ingen måtta på eländet
Kanske hela Telia TV-förvinner, med Cmore som TV4, men det vet jag ju som kund inte idag.
Men kvar sitter jag med rumpan bak.
Tur att det fortfarande finns morgontidningar av papper, och böcker. Och så radio förstås.
Och om två år när jag är fri från Telia, kan jag börja prenumerera på Viaplay och annat, med en alldeles ny box.
Hurra.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja
























































Skriv kommentar