Nej, fotboll-VM kan jag hoppa över
För en journalist finns det få saker som är så direkt obehagliga som att vistas och arbeta i en diktatur. Inget av det vi i Sverige ser som självklart; yttrandefrihet, grundlagsskydd, offentlighetsprincipen existerar i diktaturer. Istället styr förbud, polisens nyckfullhet och rått våld.
Det är i den världen fotbolls-VM nu ska avgöras.

Spaltmil har skrivits om Qatar-VM. Om korruptionen som avgjorde valet av arrangör, av icke existerande mänskliga rättigheter, om migrantarbetares död, om vansinnet att spela fotboll i 50 graders värme, och det enorma slöseri som kantar turneringen.
Och mitt i allt detta en infantil fotbollsbas som vädjar till journalisterna att ” strunta i politiken”.
Behöver inte se någon match
Jag personligen är så glad att Sverige inte klarade VM-kvalet. Jag förstår att min glädje inte delas av många, men för mig betyder det att jag inte behöver se en enda match i detta förhatliga arrangemang.
Jag behöver inte se dessa välpolerade snubbar med sina kritvita blekta leenden, männen i sina vita klädnader, en och annan kvinna som måste täcka antingen sina huvuden eller ansikten eller axlar och ben, eller allting, det underliggande hotet att du kan bli fängslad vare sig du är bevakande journalist eller student eller migrant.
Allt det slipper jag.
Jag tycker så synd om alla journalister som måste åka till diktaturen. Som tvingas underkasta sig alla inhemska regler, som inte får direktsända(drabbade senast dansk tv i veckan), som tvingas in i pengaspelet fast de bara ska göra sitt jobb.
Kan man bara koncentrera sig på fotbollen och strunta i allt annat? Nä jag tror inte det.
VM på vintern, bara det!
För alla är vi vana vid det som är vår vardag, rättigheterna att tycka, tänka, skriva, tala och säga vad vi tycker. Nu får vi inte det. Och även om alla journalister inte har det lika självklart som vi i Sverige och Norden, trots den nya spionlagen, så är journalistens yrke respekterat fortfarande, och rättigheterna finns där.
Så jag är glad. Fotbolls-VM kommer inte störa mina julklappsköp, mina lekar med barnbarnen, skogspromenaderna med hunden, umgänget med familjen. Jag kan koncentrera mig på ishockey, alpina sändningar, vinteridrott. Jag slipper fotbolls-VM på vintern. Och jag lider med alla som måste delta i korruptionskarusellen, i en eller annan roll.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen.
AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga.
20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Idrottsgalan har blivit en institution i svensk idrott. Planering inför Idrottsgalan 2026 pågår och det säger något om omfattningen och allt bakomvarande jobb. Nu har staben inriktningen mot januari 2026. Då ska bl a 100:e bragdguldet delas ut.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.