Regeringen släpper kontrollen över ATG
ATG:s ledning har ägnat mycket tid och ansträngningar till att bygga förtroende.
Nu kommer belöningen. Regeringen vill ge dagens ledning eget ansvar och det innebär att den statliga kontrollen upphör. Nyordningen ska gälla med start under 2025.
Ett visst förbehåll finns ändå i propositionen.
”Förutsatt att hästnäringens långsiktiga finansiering kan säkerställas utan statlig kontroll,” som det uttrycks i tillkännagivandet.
Staten har sedan ATG:s bildande 1974 haft kontroll och insikt via två ledamöter i styrelsen.
– Vi har haft en dialog,med regeringen i snart två år kring styrmodellen och kring känslan att det inte är tydligt vem som styr ATG egentligen. Vi har inte haft möjlighet att uttrycka några ägardirektiv, berräyyr, Anders Källström, ordförande i Svensk Travsport, i Travronden, .
– Vi ska ha en valberedning som bereder valet till styrelse. De kommer att jobba enligt professionellt principer enligt vilka kompetenser som ska finnas i bolaget. Vi har haft två år på oss att förbereda olika delar som vi ska hantera i en sådan här förändring. Bolaget ska besättas med absolut bästa kompetens.
Staten har kontrollerat ATG sedan 1974 (via majoritet i spelbolagets styrelse). då på ett statligt initiativ när trav- och galoppsporten hade ekonomiska problem. Den lösning som utredningen föreslog var att bilda ett gemensamt bolag för spel på hästar som sedan fördelade överskottet till trav- och galoppsporten..
Niklas Wykman som är landets finansmarknadsminister och har ett travintresse, förklarar vad det innebär för bolaget att stå utom statlig kontroll på en avreglerad marknad.
– Det innebär dels att man får fullt ansvar för ATG och på så sätt får makten i egna händer.
- Och dels att man kan rekrytera en styrelse som kan utveckla bolaget på bästa sätt. En ökad professionalisering, sa Wykman till Travronden.
För travsporten kommer inte beslutet oväntat.
– Travsporten har velat det här. Vi har ett starkt engagemang för att vi ska ha en stark hästsport i Sverige. I samband med avregleringen var det många frågor som skulle hanteras, det här hade man kanske behövt göra något åt då, det gjorde man inte, säger finansmarknadsministern.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.































Skriv kommentar