Ny sponsringspolicy ska fördela 2 miljoner
Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.
Ängelholm fördelar närmare 2 miljoner i sponsring till idrott, evenemang och kultur 2025. Engagemang för att utveckla Ängelholm som en levande plats för evenemang, kultur och sport är stort! Det märks tydligt i de många ansökningar om sponsring som har kommit in inför 2025. Det kommande året bjuder på såväl internationella sportevenemang, musikfestivaler som en sommarhockeyskola för tjejer.
Tre internationella arrangemang
Med en nyantagen sponsringspolicy som vägledning har kommunstyrelsen i Ängelholm tagit beslut om hur de 1.9 miljonerna för sponsring av evenemang, kultur och idrott ska fördelas under 2025.
37 ansökningar kom in och majoriteten av dem blir beviljade om än med andra belopp än vad mottagarna ansökt om. I Ängelholm väntar nu ett år med minst tre internationella evenemang som Final Four för damvolleyboll, Europa Cup och SM i BMX och VM i Allround Disc (Frisbee) tillsammans med en rad musik- och kulturevenemang.
Den nya policyn ersätter det tidigare evenemangsstödet och sponsringsstödet till elitidrott. Policyn ska öppna upp för fler föreningar inom idrott och kultur och för fler eventarrangörer än tidigare, det tidigare tillvägagångssättet var snävt och få kunde leva upp till kriterierna och kvalificera sig för sponsring. Det är kommunstyrelsen i Ängelholms kommun som tagit beslut om såväl förändringen som vilka aktörer som får del av sponsringsbudgeten år 2025. Totalsumman har inte förändrats från 2024.
Med nya sponsringspolicyn ser Ängelholms kommun närmre på hur stort publikantal evenemanget väntas få, vilka turismekonomiska effekter evenemanget väntas ge och hur det utvecklar Ängelholm som plats. Mottagaren har en del åtaganden att leva upp till för att få stödet av kommunen.
710 000 till elitidrott
I år får elitidrotten sammanlagt 710 000 kr som delas mellan klubbar som Rögle BK, EVS, Vattenpoolarna och Ängelholms Cricketklubb. Evenemang inom kultur och idrott får sammanlagt 1,162 miljoner kronor. Den största summan går till Sport och Evenemang för internationella mästerskap, en av de nya mottagarna är sommarhockeyskola för tjejer med Maria Rooth.
Ansökningarna har behandlats av en beredningsgrupp som, förutom representanter från Ängelholms kommun, även inkluderar Ängelholmshem och Ängelholms Näringsliv AB.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Hur bygger Graham Potter landslaget i ödesmatchen i kväll mot Ukraina? In get har framkommit de senaste dagarna då träningarna har varit stängda och spelarna uppmanades att vara tysta i samtalen med journalister.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Att sitta hemma, varmt och bekvämt och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare. Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på Bonnier News som har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















Skriv kommentar