Dödsstöten för sponsring till föreningar?
I efterdyningarna av Svenska Tennisförbundets (SvTF) årsmöte utspelar sig nu ett unikt rättsligt efterspel där RFs Idrottsombudsman (IO) anmält idrottsmecenaten Christer Gardell och SvTFs nyvalda ordförande Ulf Rosberg till Riksidrottsnämnden (RIN).

Gardells påstådda brott: Gardell, som under de senast åren skänkt betydande summor till en lång rad svenska atleter, har också erbjudit sig att skänka 100 miljoner kr till SvTF - utan motprestation.
Han vill dock att det ska finnas en kompetent styrelse som kan förvalta gåvan och utveckla förbundet på ett bra sätt. Och han har inga krav på vem som ska sitta i styrelsen men har sagt att det skulle vara positivt om t. ex. Ulf Rosberg blir vald.
Vald med majoritet
Rosbergs påstådda brott: han har accepterat valberedningens förfrågan om att ställa upp i ett val. Har sedan blivit vald med stor majoritet.
IOs anmälan mot Gardell och Rosberg har sitt ursprung i en skrivelse från december 2025 författad av Riksidrottsnämndens (RIN) tidigare ordförande Krister Malmsten, i vilken Malmsten för ett resonemang om att ekonomiska löften i samband med val ska anses utgöra otillbörlig påverkan.
Malmsten framför i sin skrivelse ståndpunkten;
• Att Christer Gardell ska bestraffas
• Att Ulf Rosberg ska bestraffas
• Att de som röstar för att SvTF ska ta emot Gardells gåva ska bestraffas
• Att de som umgås med eller har kontakt med Gardell/Rosberg ska bestraffas
• Att tennisförbundet ska uteslutas från RF för att de inte tagit avstånd från Gardell/Rosberg
Att hota folk med bestraffningar och repressalier om de röstar på ett visst vis, umgås med vissa personer eller ens ställer upp som valbara i demokratiska val känns väldigt främmande i en demokrati och något som man kan tycka att RF borde ta avstånd från eller reservera sig mot. Men RFs styrelse, Riksidrottsstyrelsen (RS), har i ett utlåtande sagt att de i princip håller med om Malmstens bedömningar.
Möten i vederbörlig ordning
Högt uppsatta personer från RF har också haft möten med olika röstberättigade distrikt och föreningar inom SvTF där man deklarerat att det kan bli konsekvenser för de som inte hörsammar Malmstens och RS ståndpunkter.
Flera personer i distrikt och föreningar har enligt uppgift avböjt medverkan/och eller uttryckt oro att ställa upp i tennisförbundets val p.g.a. av rädsla för att bli indragna i rättsprocesser och riskera att bli bestraffade.
Med detta som fond avhölls Svenska Tennisförbundets årsmöte 2026. Med tanke på inramningen var mötet lugnare än väntat. I god demokratisk ordning valdes Ulf Rosberg som ny ordförande med siffrorna 42-8. Därutöver valdes en ny styrelse med sex nya ledamöter.
Man hade kunnat tänka sig att medlemmanas tydliga ställningstagande skulle innebära slutet på pajkastningen och början på en ny epok för tennisförbundet.
Så blev dock inte fallet.
Dödsstöten för sponsring till lokala föreningar?
Direkt efter att utfallet från SvTFs årsmöte blev känt gick RFs ordförande Anna Iwarsson ut i SVT och deklarerade att sponsring till svensk idrott är välkommet men att det endast får ske på RFs villkor och att det inte är tillåtet att både vara sponsor och sitta i en förenings- eller förbundsstyrelse....
Det är uppenbart att RF är rädda för vad som skulle hända om sponsorer och filantroper får makt och börjar ställa krav.
Men idrotten behöver externa finansiärer. Det är ett faktum. Och med en ambition att få in mer externt kapital behöver idrottsrörelsen lära sig att samarbeta med externa parter och vänja sig vid att externa parter som är beredda att tillföra finansiella resurser också har krav.
Ingen finansiär vill se sina pengar slösas bort. Det säger sig självt. Man vill helt enkelt försäkra sig om att de pengar man bidrar med kommer i goda händer, används till det de var avsedda för och kommer de till nytta. Med extern finansiering kommer följaktligen vissa krav.
Det kan handla om fullt legitima krav på kompetens, krav på att uppförandekoder följs eller krav på demokratisk och transparent styrning.
Att anpassa sig och samarbeta med finansiärer istället för att attackera dem är en förutsättning för att kunna attrahera kapital.
RFs agerande mot Gardell och Rosberg kommer inte göra det enklare att skaffa sponsorer. Vem vill skänka bort pengar och bli behandlad som om man vore kriminell?
De blir av med sponsorerna
Om det dessutom, som Anna Iwarsson säger, inte skulle vara tillåtet att sitta i en styrelse samtidigt som man sponsrar en förening så kommer i princip alla mindre lokala föreningar bli av med merparten av sina sponsorer.
De små lokala idrottsföreningarna lever på lokalt engagemang och lokala sponsorer. Ofta utgörs föreningarnas eldsjälar och sponsorer/välgörare av en och samma person och hans eller hennes företag.
Sponsorer och mecenater, stora som små, överlever utan att skänka bort sina pengar till idrottsrörelsen, men överlever idrottsrörelsen utan sponsorer och mecenater?
Mest lästa just nu
Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,
USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.
Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Vädret i USA kan vara nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst
Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar