Dubbel olycka för Damlandslaget
Sverige går miste om fotbollsdamernas EM 2029. på onsdagen kom beskedet från Uefa - Tyskland, och inte i Danmark-Sverige tillsammans, får arrangera Europamästerskap för damer 2029, det 15;e mästerskapet för damer..
Hur var det nu då - en olycka kommer sällan ensam. Det var ju via ett EM-arrangemang med intäkter från sponsorer och publik som Fotbollförbundet skulle reparera ekonomin, där det har läckt oroande mycket de senaste åren...
Inget arrangemang, inga pengar, En kompensation voresportslig framgång förnya damlandslaget i det kommande kvalet.
Sverige och Danmark hade ansökt till det europeiska fotbollsförbundet Uefa om att tillsammans få arrangera turneringen, men den ansökan möttes inte av något bifall från Uefa.
– Vi hoppades på att det skulle bli vår tur att arrangera EM denna gång. Vi har utvecklat vår ansökan och lärt oss av den förra ansökningsprocessen. Vi har haft ett väldigt starkt och konkurrenskraftigt bud, säger Simon Åström, förbundsordförande som plats och ställe vid Uefa-mötet tvingades acceptera beskedet.
Aktuella svenska arenor var Strawberry arena (finalen) i Solna, 3 arena i Stockholm, Ullevi i Göteborg och Eleda Stadion i Malmö.
Åström hade säkert det senaste EM-arrangemangen i åtanke. 2022 i England noterades nytt publikrekord med 574‘ 875 åskådare. Sommarens mästerskap i Schweiz var ännu värre med 657 291 åskådare.
Mest lästa just nu
Nedflyttning till Hockeyallsvenskan, HA, innebär ett intäktsbortfall på minst 50 miljoner kronor. Under pågående OS-uppehåll har Dala-klubben tio poäng, i praktiken elva med usel målskillnad, upp till säker mark.
-Styrelsen har under en tid följt den sportsliga utvecklingen och gör bedömningen att en förändring i den sportsliga ledningen är nödvändig, meddelar ordföranden Anders Gärdsback via föreningens hemsida.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar