Åström tvingas börja med ett fiasko
Svensk fotbolls nyvalde ordförande Simon Åström, 42 år, fick redan första dagen på det nya jobbet en rejäl käftsmäll. Aldrig tidigare har Luxembourg, 92:a lag på FIFA:s världsranking, besegrat ett svenskt landslag.
Nu har det hänt, i den första av fyra vänskapsmatcher inför höstens VM kval föll danskfödde Jon Dahl Tomassons svenska landslag med 1-0. Ett historiskt magplask för blågult – och vad värre är.
Luxembourg vann fullt rättvist, och det var endast tack vare målvakten Robin Olsen som inte Luxembourgs segersiffror blev ännu större. Robin svarade för flera kvalificerade räddningar mot ett håglöst svenskt lag.
Tidigare under lördagen höll Fredrik Reinfeldt sitt sista anförande som ordförande för Svenska Fotbollförbundet. Han uttalade sig bland annat om SvFF:s kritiserade beslut om att rösta ja till Saudiarabien som VM-värd 2034. Ett beslut som för övrigt nyvalde ordföranden Simon Åström, 42 år, inte reserverade sig mot.
Komplicerd värld
-Sverige finns i den mycket komplicerade värld vi har, och utgångspunkten bör då vara mer hur vi ska förhålla oss till detta, men ändå delta.
Han tror även att ”Saudi-diskussionen” kommer att återkomma flera gånger framöver. Han nämner det kommande mästerskapet i Kanada, Mexiko och USA 2026.
- Låt mig vara tydlig med: Vad är det för USA som arrangerar fotbolls-VM 2026? Vilket land är det då när rurneringen invigs av president Trump och president Infantino (FIFA)? Var är Sverige då?
- Att bara framställa det här som ett enstaka beslut i förhållande till ett land är att göra det till felaktig beslutsgrund. Det här är mycket djupare och mycket mer komplicerat.
Fredrik Reinfeldt tog också upp SvFF:s omtalade sparpaket och ekonomi.
- Det mest framgångsrika sättet skär inte bara ned utan åstadkommer också en kulturförskjutning, som innebär att man får en chans att tänka en gång till på hur man behandlar pengar. Jag hävdar att det är detta som SvFF gjort under 2024.
Som avslutning framhöll han att SvFF fått pris på Idrottsgalan som årets förebild.
- Det återspeglar att fotbollen verkar i ett samhälle för öppenhet och olikheter, och för att alla ska få en plats både i samhället och inom fotbollen.
Det undvek Reinfeldt
Vid årsmötet avböjde Fredrik Reinfeldt frågor från media. Valberedningen under ledning av Håkan Wifwesson, ordförande i FC Rosengård hade förordat Simon Åström som sin kandidat, han hade föreslagits av flera distrikt och elitklubbar.
Vid det beskedet valde Fredrik Reinfeldt att inte ställa upp för omval.
Reinfeldt har under sina två år betraktats för otillgänglig och han har, tillsammans med Andrea Möllerberg, general sekreterare, som sparkades i januari delgivits ansvar för den oro som funnits på kansliets 200 anställda. Flera har anonymt vittnat om en tystnadskultur och dålig arbetsmiljö,
Simon Åström som kommer från ett tre-årigt ordförandeskap för SEF, elitklubbarna, hade ingen programförklaring att lämna sedan han valts.
Han nöjde sig med att rikta ett tack till årsmötet:
-Kära folkförsamling, ett stort och ödmjukt tack för stödet som visats, sade han.
En av Simon Åströms första arbetsuppgifter blir att rekrytera en ny general sekreterare och chef för kansliet. Stabschefen Tobis Tibell upprätthåller f n tjänsten tillfälligt.
För Fotbollskanalen.se poängterade Åström :
.-Främst handlar och mitt och den nya styrelsens uppgift om att samla rörelsen. Få våra olika delar att tydligare gå i en och samma riktning, och att vi hittar forum där vi kan processa (!) våra stora utvecklingsfrågor och med stor delaktighet
Simon Åström har sina rötter i Kumla, är ekonomiskt utbildad och var under åtta år vd och klubbchef i Örebro SK, nu i Superettan. Under hans sejour i ÖSK föll laget ur allsvenskan.
I SEF-styret har han skickligt lyckats balansera mellan elit och bredd. Värt att notera är att Örebro-distriktet inte stod bakom Åström i beskedet till valberedningen. De hade hellre önskat en fortsättning med Reinfeldt vid taburetten.
130 000 i månaden
Simon Åström blir precis som Reinfeldt heltids arvoderad som ordförande. Med en månadslön i storleksordningen 130 000 kronor i månaden.
Årsmötet var 121:a i ordningen och nya ledamöter i styrelsen valdes Kristina Långström, Stockholms FF och Svealand, Jens T Andersson, nyvald ordförande för Svensk Elitfotboll, SEF och Anders Billström ordförande för Elitfotboll Dam
Simon Åström blev SvFF:s 13 ordförande sedan SvFF:s bildades 1904
Kjell Nilsson
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
En förening med nio liv, hette det, nej, tio liv, är det rätta, för på måndagsförmiddagen gick Östersunds FK ut med ett pressmeddelande o lät meddela ” Klubben har tillförts över 11,5 miljoner kronor och säkrat fortsatt spel i Superettan 2025”.
- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar
Willy Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har
erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han
skrivit ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han
vänder sig till ett stort antal ledare,’
Svensk fotbolls nyvalde ordförande Simon Åström, 42 år, fick redan första dagen på det nya jobbet en rejäl käftsmäll. Aldrig tidigare har Luxembourg, 92:a lag på FIFA:s världsranking, besegrat ett svenskt landslag.
Nu har det hänt, i den första av fyra vänskapsmatcher inför höstens VM kval föll danskfödde Jon Dahl Tomassons svenska landslag med 1-0. Ett historiskt magplask för blågult – och vad värre är.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
I november, då föreningen fyllde 15 år, kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.
– Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.