Påtvingat beslut efter uppror bland anställda
Hon kan skratta hela vägen till banken.
Svenska Fotbollförbundets generalsekreterare, Andrea Möllerberg, 51 år, meddelades i helgen att hon inte längre var önskvärd på sin arbetsplats och det skrivbord hon haft i knappa 15 månader.
Förbundets ordförande, Fredrik Reinfeldt, och med en enig styrelse i ryggen, agerade efter uppror bland förbundets cirka 220 anställda. Förtroendet för Möllerberg, rekryterad från en 4-årig tjänst som kanslichef på Stockholms Fotbollförbund var på bottennivå.
Enligt Fotbollförbundets verksamhetsberättelse för 2023 hade Andrea Möllerberg, fritidspolitiker i Upplands Väsby, en månadslön 195 000 kronor i månaden plus 39 000 kronor i månaden i pensionsavsättning. Hon har en uppsägningstid på ett år. Hennes anställningsavtal garanterar henne en ersättning på närmare 3 miljoner kronor det närmast året.
Tobias Tibell, jurist i grunden och för närvarande stabschef på förbundet går nu in som t f generalsekreterare. Först efter förbundets årsstämma, den 22 mars, och då ordförande ska väljas för en ny mandatperiod, två år, påbörjas arbetet med att rekrytera en ny GS
Också en head-hunting...
Det var Reinfeldt personligen, med stöd av tidigare styrelseledamoten, Bert Andersson, Göteborgs-distriktet och Annika Grälls, tidigare ledamot och representant för Elitfotboll damer, som ”head-huntade” Möllerberg. Till historien hör också att Stockholms-distriktets 20 röster vid 2023 årsmöte tillföll Reinfeldt.
Vid årsmötet den 22 mars vill SvFF:s vice ordförande Simon Åström, slå undan benen på Reinfeldt. Åström, ordförande i föreningen Svensk Elitfotboll, sedan två år har gjort en raketkarriär i svensk fotboll. Efter en tämligen anonym roll som vd. för Örebro SK i Superettan under åtta år.
Den 14 februari väntas valberedningen presentera sin kandidat, Utses Åström har Reinfeldt meddelat att han drar tillbaka sin kandidatur .
Fredrik Reinfeldt riskerar allvarligt att bli en två årig parantes på taburetten i Sveriges första folkrörelse. Efter ”långsittare” som Lennart Johansson, Lars Åke Lagrell och nu senast Karl Erik Nilsson som lämnade plats för Reinfeldt 2023.
Sparpaketet gäller ännu
Andrea Möllerberg skulle vara en del av ”moderniseringen” av SvFF. Mandatet innehöll stora doser förändring, ut med det gamla, samt ett sparpaket på 30 miljoner kronor. ”Bollar” som blev för svåra att hålla i luften för Möllerberg, i hemkommunen Upplands Väsby företräder hon partiet Väsbys Bästa.
Efter knappt 15 månader var hon inte det bästa för svensk fotboll – det stod klart efter helgen,
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.
Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid SGF:s årsmöte 5-6 april.
Svenskar är pålitliga som arrangörer. Nu kommer ett nytt bevis. I september 2026 Blir Malmö platsen för Olympics Sweden Invitational Games. Ett idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning, där drygt 2000 aktiva från både Sverige och andra länder får möjlighet att tävla i drygt tio olika idrotter.
Special Olympics Sweden Invitational Games 2026 blir det största idrottsevenemanget som någonsin arrangerats i Sverige för personer med intellektuell funktionsnedsättning.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.
Närmast kan vi se fram emot hockeyns Nations Cup i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.
Skriv kommentar