Hon tar med sig Reinfeldt i fallet
Svenska Fotbollförbundets generalsekreterare, Andrea Möllerberg, uppmanade sina medarbetare att hålla tyst om det som skedde på kansliet. Bara det diskvalificerar henne för uppdrag som detta.
Bölden blev till slut så stor och varig att förbundsbasen själv, Fredrik ”Öppna Era Hjärtan” Reinfeldt, fick ta fram nålen och sticka hål på den. Vad som rinner ut får vi väl avvakta att se men gott luktar det nog inte.

Möllerberg får alltså sparken med omedelbar verkan och för den lika omdiskuterade förbundsordföranden är det ett nedarlag av så gigantiska mått, att det nu borde stå klart att inte heller han kan sitta kvar och fortsätta det som påstods vara en utveckling av svensk fotboll och dess organisation. Det verkar snarare ha varit inveckling och avveckling det handlat om.
Ansvarig för fiaskot
Möllerberg var ifrågasatt från dag ett, många kännare runt fotbollens innersta cirkel oroades för vad som skulle hända med en ordförande med en nonchalant attityd som mest ser till vad han själv kan få ut av ett engagemang och en högsta tjänsteman som tagit på sig en kostym som var åtskilliga nummer för stor.
Minst sagt pinsamt för Reinfeldt att från att ha talat sig varm för henne och i högsta grad stått som ytterst ansvarig för tillsättningen efter bara 14 månader offentligt tvingas konstatera att hon inte räckte till, att hennes ledarförmåga var undermålig och hennes stil opassande. Ansvaret för fiaskot måste rimligen betyda att han själv åker med i fallet och att Förbundet gör sig av också med honom vid årsmötet i mars. Jag vet alldeles för lite om Simon Åström, f d vd för Örebro SK och SEF-ordförande, för att tvärsäkert säga att han bör ta över. Han kandiderar i alla fall som den ende som vågat utmana Reinfeldt. Något besudlas väl hans namn också av att han suttit i Reinfeldts styrelse och därmed också ytterst ansvarar för de impopulära beslut som tagits, men han har kanske bara smugit in och hållit färgen tills det uppenbara skedde; att tillräckligt många gav offentlighet åt att de vill bli av med Reinfeldt.
Har rävspelet i sin hand
Den som har hela rävspelet i sin hand är Håkan Wifvesson, mångårig ordförande i SvFF:s valberedning och i FC Rosengård, Sveriges bästa fotbollslag för kvinnor under 2024. Han har suttit i valberedningen i många år och till hans belastning hör alltså att han var med om att plocka fram och förorda Fredrik Reinfeldt för två år sedan. Det är ingenting man lägger högst i sitt cv.
Han har väl heller inte riktigt lyckats hålla ordning på ledarsidan i Rosengård där det varit mer eller mindre kaos under hösten sedan en man vid namn Roger Palmgren, en fotbollens hästhandlare, kallats in i ledarstaben och gjort märkliga uttalanden långt över vad han ansågs ha befogenhet till. Föga överraskande för dem som följt hans ledarbana och för den skull också den aktiva tiden.
Under sina år som spelare i Malmslätts AIK (Linköping) utmärkte han sig mest genom att vara den ende som fönade håret - innan matchen. Det är kanske mindre uppseendeväckande idag när de flesta spelare (manliga fåfängor) kan lägga en förmögenhet på att sköta om frisyren till matcherna. Wifvesson - som för övrigt på bilderna ser snygg ut i håret - var väl ansvarig också för den rekryteringen till Rosengård och fick i varje fall inga applåder av tjejerna.
Reinfeldt inom parentes
Den 14 fabruari skall Håkan Wifvesson offentliggöra sin och valberedningens beslut om vem man föreslår som näste ordförande i förbundet. Väljer man Reinfeldt kommer Simon Åström att stå kvar som utmanare. Är det Åströms namn som lanseras har Reinfeldt gjort klart att han drar tillbaka sin kandidatur. Han vill naturligtvis inte stå där som en förlorare inför svensk fotbolls samlade delegater från både distrikten och eliten.
Med de senaste avslöjandena från intrigmakeriet på förbundet i färskt minne ställs nu höga krav på Wifvesson. Valberedningsarbetet ses över axeln i många organisationer men är ohyggligt viktigt. Det gäller inte bara att skaka fram namn. När det handlar om ordförandeposten i Sveriges i särklass största idrott måste ett aktuellt namn granskas noga, både i intervjuer med vederbörande själv men också med medarbetare runtomkring.
Inför valet av Reinfeldt senast gjordes ett undermåligt jobb. Det borde stått klart redan då, att den förre moderatledaren inte alls tänkte prioritera fotbollen så som de flesta hade förväntat sig. De här två åren har burit syn för sägen och när nu Reinfeldt tvingats göra sig av med sin närmaste medarbetare under närmast förnedrande former måste valberedningen inse, att det är den högst ansvarige som måste ta konsekvenserna.
Alltså rata Reinfeldt och låta honom få nöja sig att ha varit en obetydlig parentes i den svenska fotbollens historia. Jag vet inte om Åström är rätt man men sämre kan det inte bli.
Mest lästa just nu
Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna.
Återkommande i spåren på beslut i MFF under de senaste åren är att kostymen har fått växa oproportionerligt under de senaste åren. Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna.
Återkommande i spåren på beslut i MFF under de senaste åren är att kostymen har fått växa oproportionerligt under de senaste åren.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
SVT sänder OS för första gången sedan 2012. Med en vecka kvar av spelen i Milano/Cortina har nästan 7 miljoner svenskar tittat på SVT:s sändningar.
OS i SVT har så här långt varit en succé, inte minst i SVT Play. Förra veckan uppnåddes över 20 miljoner videostarter på sportsändningar i SVT Play, en tredubbling av det tidigare rekordet från fotbolls-VM 2022.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar