Danmark planerar, men inte Sverige
Skall Sverige och Danmark lyckas med det som Sverige, Danmark, Norge och Finland misslyckades med inför 2025, att få arrangera fotbolls-EM för damer? De hoppas fotbollsförbunden SvFF och DBU som vill arrangera det genom tiderna största EM för damer 2029 – något som satt fart på den danska debatten om att bygga fler stadion.
Efter att den officiella intresseanmälan nu sänts till UEFA skall detaljer konkretiseras inför den gemensamma ansökan som ska skickas in i augusti 2025. Till de mer brännande frågorna hör ekonomin och stadionkapaciteten.
Medan kritiken har haglat över Svenska fotbollsförbundets organisation och ledarskap på sistone och ett sparbeting på 30 miljoner kronor ligger är diskussionen i Danmark i stället inriktad på stadionkapaciteten.
UEFA kräver fyra arenor
UEFA kräver att arrangörerna har en stadion med plats för 50 000 åskådare, tre stadion med plats för 30 000 åskådare och fyra stadion med plats för 20 000 åskådare.
Strawberry Arena, Ullevi, Parken och 3 Arena uppfyller kraven för större stadion, men vad gäller de fyra för minst 20 000 åskådare ser det sämre ut.
Brøndby stadion med 23 400 sittplatser och Eleda i Malmö med 22 500 sittplatser borde vara självskrivna, liksom Aarhus nya stadion med 22 000 sittplatser som planeras invigas i juli 2026. Men vilken är den åttonde stadion? DBU:s ordförande Jesper Møller är helt inriktad på att den måste ligga i Danmark och de båda värdländerna jämnt skall erbjuda fyra stadion var.
En ny Nationalarena?
Som nordjyde från Aalborg ser han helst att diskussionerna i hemstaden leder fram till en ny stadion med en kapacitet för minst 20 000 åskådare. Han anser även att det är dags att bygga en helt ny nationalarena för 50 000 åskådare eller utvidga Parken, som i dagsläget ”endast” har plats för 38 065 åskådare.
Han har haft möten med kulturminister Jakob Engel-Schmidt, dåvarande överborgmästaren Sofie Hæstorp Andersen i Köpenhamns kommun och borgmästaren Jacob Bundsgaard i Aarhus kommun för att skapa politisk uppbackning för stadionsatsningar.
Även Sport Event Denmark och investerarna i form av pensionsbolagen, fastighetsutvecklare och Parken Sport & Entertainment, som äger Parken och fotbollsklubben FC Köpenhamn, har involverats.
Så här långt är det politiska intresset klart större än investerarnas. Damfotbollen är stor och på uppåtgående, precis som i Sverige och andra länder generellt, och viljan att arrangera mästerskap het så politiken förefaller beredd att bidra. Parkens publikkapacitet har diskuterats under många år och även en försäljning av stadion har varit aktuell, men investerarna har varit avvisande. Parken Sport & Entertainment argumenterar för att nuvarande publikkapacitet uppfyller koncernens krav.
I fallet med Aarhus nya stadion ryckte externa intressenter in: Salling Fondene och Lind Invest med vars 250 miljoner danska kronor. Fotbollsklubben AGF behövde ”bara” skjuta till 150 miljoner danska kronor. En typisk dansk överenskommelse med stadionsatsningar i både Jylland och Själland framöver – geografisk likabehandling - skall inte uteslutas.
För den gemensamma dansk-svenska ansökan vore det bra, men Sverige bör även ställa frågan om något kan göras från svensk sida. Ju större gemensam publikkapacitet ju högre chans att få arrangera mästerskapet. Närmast till hands vore att bygga ut Eleda stadion då Malmö FF:s matcher en längre tid varit närmast fullsatta med ett genomsnitt på 20 075 åskådare 2023.
MFF-basen avvisade förslag
Men i en intervju i Fotbollskanalen avvisade styrelseordförande Anders Pålsson supportrarnas önskemål om en utbyggnad: ”Det är en mycket, mycket stor investering som ska göras. Man bygger inte om här för 2-3 000 platser, utan då måste det vara en kapacitet på kanske 10 000 platser - och det är en mycket hög investering. Så pass hög att vi måste låna pengar, vår likviditet räcker inte till det.”
Målsättningen är istället att damlaget ska få plats på en ny arena när stadens ombyggnation av hela arenaområdet, inklusuve en inomhusarena, är klar. Då, i fas tre, hoppas Malmö FF på en ny stadion för i huvudsak damlaget med en kapacitet på kanske 6000-7000 åskådare.
Anders Olshov
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar