Nya hallar och arenor ska byggas
Planer på en omfattande revidering av arenor och hallar för idrott i Malmö är högaktuellt. Malmö stadion från 1958 rivs och ersätts av en ny stadion för fotboll och friidrott med plats för 8 000 åskådare, kostnadsberäknad till 538 miljoner kronor och som planeras att kunna användas tidigast våren 2029. Dessförinnan påbörjas bygget av en ny multisportarena på stadionområdet där gamla Malmö stadion rivs under 2025-26.
Det är huvudinnehållet i Malmös omfattande planer för stadionområdet som förändras i tre etapper. Etapp 1 innehåller en idrottsgrundskola och en sporthall, står redan klara. I etapp 2 med en 15 meter hög multihall byggs 2025 mellan Malmö stadion och John Ericssons väg invid Pildammsparken, som skall innehålla en fullskalig fotbollsplan inomhus, med plats för 700–800 åskådare vid fotbollsmatcher och som också är lämplig för cuper i till exempel innebandy eller bordtennis. Hallen skall användas för fotbollsträning och skola, men också ha en träningshall för basket. Den är ritad av Gert Wingårdh och byggentreprenör är Skanska. Arenan bir inte att godkänd för tävlingsfotboll.
Ny fotbolls- och friidrottsarena
För att kunna bygga multisportarenan ska den norra läktaren av gamla Malmö stadion från 1958 att börja rivas under våren 2025. Resten rivs under 2026 för att bereda plats för den nya fotbolls- och friidrottsarenan. Rivningskostnaderna beräknas till 78 miljoner kronor plus ytterligare 13 miljoner för saneringskostnader.
I etapp 3, som Sydsvenskan redogör för i en artikel med fritidsdirektören Johan Hermansson och driftschefen vid fritidsförvaltningen Thomas Sterner, byggs den nya fotbolls- och friidrottsarenan i nord-sydlig riktning, liksom Eleda stadion. Den placeras där nuvarande Malmö stadion ligger - mellan den nya multihallen och stadiontorget framför Eleda.
Fotbollsplanen ska förses med hybridgräs, friidrottsdelen får nio löparbanor och långsidorna ska ha läktare på båda sidor med sittplatser under tak. Det skall finnas loger och hospitality- och vip-ytor, café- eller restaurangmöjligheter och arenan skall vara godkänd för Europaspel och allsvenskt spel för både herrar och damer.
Fritidsdirektören Johan Hermansson framhåller dock att det i nuläget inte finns en skiss, långt mindre en ritning, på hur nya Malmö stadion ska se ut.
MFF vill ha snabbare beslut
Malmö stads avsiktsförklaring med Malmö FF att Malmö stadion ska stå klar 2028 blir svår att uppnå och den nya stadion lär tidigast kunna använda våren 2029. Malmö FF har förhoppningen om en en snabare processerna för att etapp 3 skall komma i gång. Det handlar inte minst om att damlaget ska få plats på den nya arenan, som sett till storlek bedöms passa bättre än den större Eleda stadion.
Malmö FF:s damlag stormar fram mot allsvenskan, vilket innebär intressanta derbyn mot lokalkonkurrenten och svenska mästaren FC Rosengård redan nästa år. MFF har samma vision för damlaget som för herrlaget: att vara bäst i Sverige, ledande i Norden och ta sig ut i Europa. FC Rosengård-Malmö FF i kamp om guldet?- det vore något.
Frågan är om inte publikrekordet - 18 537 åskådare för en match i OBOS Damallsvenskan mellan Hammarby och AIK den 10 oktober 2021 - då skulle kunna överträffas. Men det kommer inte ske på den nya arenan. Malmö FF:s damlag kommer även fortsättningsvis att spela vissa matcher på Eleda stadion.
– Nu fortsätter vi omvandlingen och lyftet av Stadionområdet från det ödsliga betonggråa området som jag växte upp vid till att bli en levande, trygg och modern stadsdel präglad av idrott, utbildning och hållbarhet. Alla Malmöbor kan känna sig stolta över att vi anpassar området för en ny tid som gör att Malmö bibehåller sin framskjutna plats som idrottsstad, säger Roko Kursar (L), kommunstyrelsens förste vice ordförande.
Anders Olshov
Mest lästa just nu
Fotbollen är glödhet i Stockholms-regionen, om någon tvivlar – titta i boksluten för 2025.
Det är märkligt nog endast AIK som faller ur ramen, här talar ordföranden i AIK Fotboll AB, Michael Jomer, om ekonomisk åtstramning efter ett minusresultat på 12,5 miljoner kronor.
Under 2026 ska kostnaderna kapas med 15 procent. AIK:s svaga siffror förvånar, allra helst som laget under 2025 noterade nytt skandinaviskt publikrekord med 30 023 åskådare i snitt per hemmamatch.
Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.
– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.
Fyra plusgrader. Det var något annat än vad portugiserna är vana vid.
Då kan man ju tänka sig Vad de kände vid 1-o till hemmalaget, och än mera vid 2-0, även det i första halvlek. Och till råga på allt kom också 3-0 efter pausen, vilket också blev slutresultatet, och därmed har Bodø/Glimt slagit ut Sporting (?)
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Att sitta hemma, varmt och bekvämt och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare. Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på Bonnier News som har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar