Över 2 000 aktiva till Malmö
Svenskar är pålitliga som arrangörer. Nu kommer ett nytt bevis. I september 2026 Blir Malmö platsen för Olympics Sweden Invitational Games. Ett idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning, där drygt 2000 aktiva från både Sverige och andra länder får möjlighet att tävla i drygt tio olika idrotter.
Special Olympics Sweden Invitational Games 2026 blir det största idrottsevenemanget som någonsin arrangerats i Sverige för personer med intellektuell funktionsnedsättning.
Tillsammans med Malmö stad och Visit Skåne vill Special Olympics Sverige belysa hälsa, idrottsglädje och gemenskap.
– Det är första gången vi på Special Olympics Sverige arrangerar ett internationellt evenemang i den här storleken. Det här är en enorm möjlighet för oss att använda evenemang för att på allvar skapa bättre hälsa för personer med intellektuell funktionsnedsättning. Nu är vi så nöjda att beslutet är på plats, och nu börjar det stora jobbet med att planera, säger en förväntansfull Linnéa Björndahl, National Director
Då 1 000 aktiva
Det är inte första gången Special Olympics Sverige och Malmö stad samarbetar genom ett stort evenemang för att flytta gränserna för hälsan hos personer med intellektuell funktionsnedsättning.
Redan sommaren 2022 arrangerades en nationell tävling i Malmö med drygt 1000 aktiva.
-Vi är så glada att Special Olympics kommer tillbaka till Malmö och ser fram emot ännu en fantastisk idrottsfest med fokus på inkludering och rörelseglädje.
-Malmö stad jobbar aktivt med att skapa ett idrottsliv som är tillgängligt för alla och vi hoppas att evenemanget ska inspirera och engagera många Malmöbor, säger Mats Schöld, evenemangschef på fritidsförvaltningen i Malmö.
Med erfarenhet från evenemanget 2022 har Malmö kunskap och verktyg att vidareutveckla idrottsevenemang som är inkluderande och socialt hållbara.
-Med detta evenemang stärker vi definitivt Skånes position som en inkluderande destination, i det här fallet genom att uppmärksamma idrottsutövande personer med olika slags intellektuell funktionsnedsättning. Samtidigt bidrar vi i det större perspektivet till ett mer jämlikt och tillgängligt samhälle. Vår satsning återspeglar Visit Skånes engagemang för social hållbarhet och ett modernt sätt att se på destinationsutveckling genom värdeskapande evenemang. Vi är fast beslutna om att sträva vidare i denna riktning, säger Max Granström, vd på Visit Skåne.
Det finns ett stort hälsogap mellan personer med funktionsnedsättning och den övriga befolkningen. Det hälsogapet ökade under pandemin, och parasporten har fortfarande inte återhämtat sig. För personer med intellektuell funktionsnedsättning finns många hinder till god hälsa och möjlighet till träning. Ofta handlar det om sämre förutsättningar i vardagen och bristande kunskap.
-Vårt mål är att Special Olympics Sweden Invitational Games ska bli en motor för att belysa hälsogapet men också öka kunskapen och riva många av de hinder som finns. Därför är vi så glada att Malmö Stad vill göra det här med oss, inte bara att arrangera ett stort idrottsevenemang, utan verkligen vara med och bidra till utvecklingen i Sverige.
- Sedan är målet såklart också att det ska bli ett arrangemang i världsklass, men det vet vi redan, säger Linnéa Björndahl.
Vill upprepa succén
Redan sommaren 2022 arrangerades en nationell tävling i Malmö med drygt 1000 aktiva.
-Vi är så glada att Special Olympics kommer tillbaka till Malmö och ser fram emot ännu en fantastisk idrottsfest med fokus på inkludering och rörelseglädje.
Malmö stad jobbar aktivt med att skapa ett idrottsliv som är tillgängligt för alla och vi hoppas att Special Olympics Sweden Invitational Games ska inspirera och engagera många Malmöbor, säger Mats Schöld, evenemangschef på fritidsförvaltningen i Malmö.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen.
AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga.
20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Nu har det hänt igen. En bedragare har slagit till och lurat till sig pengar – den här gången mot en liten idrottsklubb. 226 000 kronor försvann från Häggenås Sportklubbs kassa.
– Det känns overkligt. Att en liten ideell förening ska drabbas så här. Det är pengar som vi har slitit för i åratal, säger Ida ordförande, Ida Lindman, till Östersunds-Posten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.