Raset - 31, 6 miljoner i underskott på två år
SHL-laget Leksands IF , på 11:e plats och slutspelsmiss, redovisar ett minusresultat på 18,3 miljoner för säsongen 2024-2025. Föreningens väntas dock klara Svenska Ishockeyförbundets licensnämnds krav på soliditet och likviditet. Kravet är ett eget kapital på fem procent av nettoomsättningen.
Enligt föreningens hemsida uppgår soliditeten till 15 miljoner det innebär att föreningen inte behöver utnyttja det utökade borgenlöftet från kommunen under 2025.
I vår har föreningen haft långgående förhandlingar med Leksands kommun om ett utökat ekonomiskt stöd, och kommunen har även tagit en roll som ”god man” för SHL-klubben.
-Vi är i en situation som vi tar på fullt allvar, vi är självkritiska och dragit viktiga lärdomar. Föreningen har nu påbörjat ett omfattande förändringsarbete, kommenterar Peter Wiklund, för Leksands Ishockey AB.
-Vårt viktigaste uppdrag just nu är att omvandla insikter till handling, och att förvalta det förtroende som vi har hos våra supportrar, partners och medarbetare, avslutar Peter Wiklund.
Minusresultatet är en följd flera års oro i föreningen, skiften på ordförande stolar både i bolaget och den ideella föreningen samt supportersprotester vid årsmöten. Här har till och med förekommit hot och trakasserier.
Vidlyftiga sign off-bonusar, ersättning till utländska spelare som har lämnat, har också satt djupa spår i bokslutet.
Årets förlust är fem miljoner högre än föregående säsongs minussiffror, 13,3 miljoner. På två säsonger har ishockeyn i Leksand lämnat ett underskott på 31, 6 miljoner.
Efter att tidigare haft ett eget kapital på 32 miljoner har beloppet nu rasat till 12,2 miljoner.
Vad än vd. Peter Wiklund hävdar är ekonomin i fritt fall. Sportchefen Thomas Johanssons uppgift att bygga ett slagkraftigt lag till kommande säsong är inte avundsvärd. På plussidan hittills, Färjestads Michael Lindqvist, i varje fall tidigare säsonger en pålitlig målskytt.
Bäst i SHL-klassen, avdelning eget kapitalt är Färjestad som redovisar 164,4 miljoner följt av Frölunda 100 miljoner och Skellefteå som anger 77 miljoner i eget kapital. På jumboplats återfinns Timrå, 8,1 miljoner
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar