20 miljoner fattas i klubbens bokslut
SHL-laget Leksands IF vädjar nu hos Leksands kommun om ekonomisk hjälp. Av ett pressmeddelande framgår att föreningen ansöker om att förlänga och utöka det befintliga borgensåtagandet samt att förlänga hyresavtalet kring arenan.
Resultatet för verksamhetsåret 2024-2025 pekar på ett minusresultat på omkring 20 miljoner kronor för koncernen Leksands AB, med den ideella föreningen Leksands IF..
-Det är inte fråga om en omedelbar kris, för oss handlar det om att skapa långsiktiga och stabila förutsättningar, säger ordföranden Andreas Gärdsback i ett uttalande.
Han konstaterar vidare att den ekonomiska situationen har förvärrats eftersom kostnader som borde ha påförts tidigare räkenskapsår nu påverkar årets resultat. Han syftar på de sign off bonus som garanteras spelarna Justin Kloos, USA och Finlands Mikael Ruhomaa när de nu lämnar svensk ishockey.
Kritiskt kassaflöde
-Vi har våra utmaningar, april månad är särskilt ”kassaflödeskritisk”, sen lättar läget något i maj när en del kontrakt går ut, meddelar Peter Wiklund, vd.
Det är inte första gången som Leksands IF går till skattebetalarna om ekonomisk hjälp. Det har snarare blivit en regel när föreningen är i trångmål, vi minns ännu när lokalmedia rapporterade om att en förskola hotades av nedläggning, för att kommunen prioriterade ekonomiskt stöd till Leksands IF.
Anders Gärdsback, och hans styrelse, ansöker som nämnts om utökad borgen för klubbens fastighetslån. Nuvarande plan är att återbetalning ska ha skett om tio år.
-Men med rådande ekonomi är det inte möjligt. Därför behövs en avbetalningsstruktur som sträcker sig till 2050, något som kan möjliggöras av en förlängning av borgensåtagandet, framhåller Anders Gärdsback.
-Det befintliga hyresavtalet, tecknat 2005, bygger på en bashyra för den gamla ishallen och speglar inte dagens förutsättningar. Utan en förlängd amorteringsperiod har vi mycket svårt att klara vår nuvarande skuldsättning. Därför är den här ansökan nödvändig, avslutar Anders Gärdsback.
Att förningen är i ekonomisk kris avslöjades i november förra året.. Andreas Hedbom, flerårig vd. tvingades då bort och i efter hand avslöjades att föreningen inte tagit höjd för utbetalningar i form av sign off bonus, till lagets utländska spelare.
Redan då sjösattens en plats för att rädda ekonomin, det talades om en önskan av gåvor/donationer och en nyemission. Det sistnämnda har ställts på framtiden sedan emissionsbolaget, Pepins, hoppat av samarbetet.
Satsningen ”Likviditet för Leksand” eller Future för LIF, där intressenter får en chans att spekulera i talanger och köpa andelar där avkastning sker om en spelare säljs till NHL, har/hade som ambition att sälja 20 andelar om 500 000 kronor, totalt 10 miljoner till bankkontot.
-Vi är inte där ännu, men vi har fått in en del som stärker vår likvida situation. Jag vill inte säga den exakta siffran, eftersom det inte är några offentliga uppgifter, säger Peter Wiklund till Falu-Kuriren.
I bokslutet för säsongen 2023-2024 redovisade koncernen en omsättning på 178 miljoner och ett eget kapital på 32,2 miljoner kronor. A-laget föll i kvartsfinal mot Frölunda efter sju täta matcher.
Den här säsongen landade laget utanför både play in och play off striden. I SDHL flyttades laget ned till andra divisionen. Den gånga säsongen var en stor sportslig besvikelse, de senaste årens årsmötesförhandlingar har uppmärksammats för interna stridigheter och supportergruppens strävan efter ökat inflytande.
Hopp till 17 000 invånare
Lägg nu till en stor ekonomisk oro där Anders Gärdsback och Co. vill skyffla ett ökat ekonomiskt ansvar på Leksands kommun, 17 000 invånare.
-Vi bygger en organisation för en hållbar framtid. Leksands IF har en viktig roll att spela, inte bara inom svensk ishockey, utan också som en stark samhällsaktör i Leksand och Dalarna, avslutar Anders Gärsback.
Idrottens Affärer har sökt företrädare för Leksands kommun, dessa har inte återkommit.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.
Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar