51-procentregeln värd att försvaras

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

”Svensk fotboll har halkat efter, vi producerar inga talanger längre”. Så löd nästan samtliga tyckares omdömen efter det herrlandslagets motgångar senast. Samtidigt, 51-procentregeln fungerar bra här hemma och tål att försvaras även om grannarna har framgångar. 

Svensk herrfotboll är i fritt fall och snart är till och med Finland förbi oss. Det var slutsatser i en bister kritik från krönikörer och experter när Sverige ramlade ur Nations Leagues B-division. Mycket handlade  om talangutveckling och att den svenska modellen är alltför ”lagom” jämfört med våra största nordiska konkurrenter, Danmark och Norge. 

Sälja för 1 miljard

Både det norska respektive danska fotbollsförbundet investerar stort i ungdomsfotbollen. En fråga som ställs  handlar om hur den danska fotbollen tillåter mer och mer privata investerare, och hur Norge har börjat snegla mot samma håll. 

Som exempel beskrivs att Norge satt som mål att 2028 ska landet sälja herrfotbollsspelare för motsvarande 1 miljard kronor och i Danmark lockas privata investerare av att få avkastning på landets bästa akademier.

Herrfotbollsvärlden blir mer och mer kommersialiserad. Privata investerare och privata företag får alltmer inflytande och bestämmanderätt över fotbollens strukturer och framtid. Den ”svenska” modellen där 51 procent av klubben måste ägas av dess medlemmar är hotad i jakten på mer pengar. Men är mer privata investerare alltid rätt väg att gå? 

Min egen forskning kretsar mycket kring supporterskap och kommersialisering av svensk elitfotboll. Vad resultaten visar? Svenska fotbollssupportrar är ganska nöjda, och inte minst stolta, över hur deras klubbar kommersialiseras, utan att klubben tappar kontakten med supportrarna. 

Ungdomarna borde prioriteras

Slutsatsen? Jag håller med om att det just nu kan verka oroväckande med hur Norge och Danmark verkar producera storspelare på löpande band. Samtidigt, vi måste ha fler bollar i luften. 

Först, framgångar för landslag går ofta i vågor och ser vi till våra pojklandslag är det inga oroväckande förlustsiffror där. 

Sen, i en alltmer kommersialiserad och företagsstyrd fotbollsvärld behöver vi inse värdet av den svenska modellen som motkraft till allt detta. För supportrar till lag i länder som just Danmark eller England för den delen, så kan vår verklighet med medlemsstyrda klubbar och en nära relation mellan klubb och supporter verka som en utopi. 

En ökad satsning på ungdomsfotbollen bör inte komma på bekostnad av de unika medlemsstrukturer som finns i Sverige. I stället argumenterar jag för att det går att få samma effekter av att visa på de tusentals positiva samhällseffekter som finns av en växande och stor ungdomsfotboll. 

I en tid där otrygghet är ett av de hetaste ämnena på den politiska agendan, är det då inte mer rimligt än någonsin att låta ungdomars passion för fotboll bli högprioriterat bland både politiker och fotbollsförbund? 

Erik Winell

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Svensk bandy mobiliserar. Förbundet och liga föreningen ska tillsammans skapa resurser i ett arbete som har pågått en tid.  De innebär i klartext att  Svenska Bandyförbundet (SBF) och Föreningen Svensk Elitbandy (FSE) fördjupar sitt samarbete och samordnar nu arbetet med marknadsföring, försäljning och partneraktivering.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Nyår är förenat med löften. Som att börja motionera – mera! Det utmanar åtskilliga. Nu finns det statistik på det.

 En svsnsk klassier presenterar nu deltagarsiffrorna för 2025. Inte mindre än 4 600 deltagare, varav nästan hälften kvinnor, klarade en Klassiker, d v s startade och fullföljde Vasaloppet, Lidingöloppet, Vätternrundan och/eller Vansbrosimnngen. Det är det högsta antalet genomförda Klassiker sedan 2018

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen