Nervöst drama när uppgörelsen ska ske
Så ni ställer till det för er, Degerfors! För flera veckor sedan var saken klar, ja, nästan då, klubben var i allsvenskan. Trodde alla. Sen har nerverna spökat för det rödvita laget. På lördag väntar en måstematch borta på Bravida Arena, Häckens hemmaborg, i Göteborg mot superettans bottenlag Ljungskile. Förlust för Dif samtidigt som Jönköpings Södra besegrar Akropolis på Grimsta IP är det smålänningarna som tar den allsvenska platsen. Det vore oerhört snöpligt för värmlänningarna.

Halmstad har redan vunnit serien med sina 65 poäng.
Degerfors har 60 poäng, målskillnad 61-30, 31 plusmål.
J-Södra har 58 poäng, målskillnad 51-33, 18 plusmål.
En futtig, avgörande poäng
En enda fattig pinne fattas för att Degerfors ska vara klart för sin 30:e allsvenska säsong. Ja, det kan bli enklare än så. Förlorar Degerfors, förlorar J-Södra, så är saken värmländsk. Vad säger spelarna i Degerfors?
- Ingen spelare får uttala sig, säger kommunikationschefen Viktor Lundmark.
- Vad säger sportchefen Pat Werner? Telefonsvararen gick igång.
Klubbchefen Suzanne Hällström är talbar.
- Det ska bli roligt, säger hon.
- Hoppsan, du är säker på att ni blir allsvenskt?
- Jajamensam.
- Vart ska ni fira i så fall? Krogarna stänger klockan 22?
- Jag vet inte men supportrarna kanske hittar på något.
Chansen finns ändå, Dif
Tröst i bedrövelsen är att om Degerfors missar den allsvenska platsen finns chansen kvar i ett kval mot Falkenberg eller Kalmar FF. Hur sugna är Selma Lagerlöfs kavaljersättlingar för de drabbningarna? Nja…
Förresten, vän av ordning kanske undrar varför matchen inte spelas på Ljungskiles hemmaarena Skarsjövallen? Planen är inte i speldugligt skick.
Degerfors åkte de 25 milen till Göteborg på fredagen. Om tystnad råder hos värmlänningarna är inte J-Södras tränare Andreas Brännström tyst.
- Jag tror Degerfors är riktigt skakiga nu, säger han till DN-sporten.
Det verkar så. När det allsvenska kontraktet skulle säkras i den näst senaste bortamatchen mot AFC Eskilstuna blev det 2-0 till hemmalaget. Men så, lördagen den 28 november, då skulle spiken i, GIF Sundsvall hemma. Hemmapöjkerna fick stora darren, 2-5. Allt var klart för den stora festen på supportrarnas och spelarnas favoritkrog, pizzerian Bosna. Men pizzadagen kavlades aldrig ut i de mängder som var tänkt. Och nu är Degerfors i sitsen inget lag vill vara, ”vadå, ni möter jumbon, ta era poäng!” För bruksgrabbarna har bollen aldrig varit rundare, beställningsjobb är inte enkelt.
J-Södra värre än Krösatågen
När Degerfors med 29 allsvenska säsonger, senast 1997, har gått likt kräftan har J-Södra dundrat fram värre än de försiktigt körda Krösatågen (se fotnot). Efter den bedrövliga starten med fyra förluster på de sex första matcherna vände allt. På lördagen kan J-Södra bli klart för sin 13:e allsvenska säsong. Den senaste så sent som 2017 men då förlorade smålänningarna kvalet mot Trelleborg och åkte ur.
Journalister ska vara opartiska. Men ursäkta alla smålänningar, jag vill så gärna ha den värmländska bruksorten, 10 000 invånare, många utan den ljusnande framtid i krisens Degerfors i stället för Goliat, J-Södra. Jönköping växer så det knakar, snart finns 100 000 invånare i stan. Och kan ni inte nöja er med HV 71?
Det är David med Nordahlarna, Tord Grip, Lasse Heinemann, Ralf Edström, Janne Aronsson, Ola Toivonen med flera som tjusat så många genom åren, mot Goliat. Landsbygden mot staden. På lördag eftermiddag, matcherna börjar klockan 15, vet vi.
FOTNOT: Krösatågen har åtta linjer som bland annat trafikerar Jönköpings län.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.
I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar