Nytt samarbete kunde ge YOG här
Youth Olympic Games YOG 2028 är ledigt! Här har Sverige en möjlighet att bli värd för ett jätte-evenemang.
De lågt hängande framtida eventfrukterna är plockade av framåtlutade länder, så vill jag uttrycka det.
Sverige har sökt OS 84, 88, 92, 94, 98, 02, 04, 22, 26, 30 utan framgång, men YOG 2028 går att lägga ett bud på.

Det prestigefulla vintermästerskapet har tidigare genomförts i Lausanne, Innsbruck, Lillehammer och senast i Gangwon Sydkorea.
Destinationer som tidigare har visat intresse för 2028 är bl a. Cortina/Milano, Sarajevo och Lake Placid.
2 000 från 80 nationer
Mästerskapet har ca 2000 deltagare från 80 nationer. Tävlingarna har inte blivit en medial kioskvältare ännu men att volymen av deltagare och entourage som stannar en längre tid och dessutom gör träningsresor till tävlingsdestinationen flera år innan genomförandet och genererar tydliga omsättningseffekter, är ytterligare plusfakta. Även World Games med ca 40 idrotter som inte är OS-idrotter, som ett SM-vecka, skulle Sverige kunna vara värd för.
Vinter-OS 2028, officiellt känd som V Winter Youth Olympic Games blir den femte upplagan av Winter Youth Olympics, ett multisportevenemang för ungdomar i en stad som utses av Internationella olympiska kommittén (IOC).
Den 1 februari 2024 meddelade IOK:s president Thomas Bach att värdstaden inte ska tillkännages förrän i början av 2025
Två italienska regioner har framförtsitt intresseLombardiet och Trentin.
Sedan dess har det framkommit att Bosnien och Hercegovinas olympiska kommitté förberedde ett anbud och likaså Österrike och (Kärnten) samt,samt Italien (Friuli-Venezia Giulia). Därtill harSlovenien också visat intresse.
Event och möten är som ett isberg. Det som syns på ytan är PR och ger attraktionskraft för destinationer och ekonomi men stora värdena, medborgarna berikas via stolthet, integration, inspiration, folkhälsa, rörelseglädje, och möjlighet till volontärskap och att vara del av något riktigt stort.
De nordiska länderna toppar flera internationella listor som föredömen i världen. Sverige behöver inte använda greenwash, pinkwash och sportwash. Nu är det dags att vända affärsmodellen 180 grader så att de internationella förbunden jagar Sverige för värdskapet. I Sverige samverkar lokala aktörer mot ett gemensamt mål och rättighetsinnehavarna får ny standard när de arbetat med oss och våra grundvärden. Demokrati, hållbarhet och jämställdhet. Idrott och kulturevent motverkar utanförskap, skapar förebilder, stolthet, ambassadörer, nätverk och inspirerar unga till aktivitet och att vara del av ett större sammanhang.
Så många fördelar
Numera vet de flesta att internationella event bidrar till destinationsutveckling och utvecklas när de genomförs i Sverige.
Vill Sverige ta en position och påverka och bidra till en bättre värld för hållbarhet och mänskliga rättigheter är YOG 2028 en möjlighet. Det kan bli ett svenskt projekt och skapaavancerad den samverkan för och stärka förtroende hos svenskarna, åskådare. politiker och rättighetsinnehavare. Och dessutom bygga förtroende i Lausanne för att nå en framträdande position inför framtida internationella värdskap. Om den svenska superfemman med regeringen, SOK, Riksidrottsförbundet, Svenskt näringsliv och Svenska institutet samverkar torde det finnas möjlighet att nå framgång…
Sports have the power to inspire and unite people like little else does. Sports speaks to people in a language they understand". Nelson Mandelas kända citat kan givetvis även appliceras på event, kultur och möten. Event skapar möten och möten skapar event.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja























































Skriv kommentar