E-sport - konkurrent eller komplement?
Åhus beach firar i år 25 år som event. Mats Jönsson är fotbolls och handbollsfantasten som redan 1997 ville skapa minnen för livet för ungdomar i södra Sverige. 2019 spelade 1450 lag under handbollsveckan och 450 lag under fotbollsveckan på stranden i Åhus, totalt 20 000 deltagare, men sedan kom pandemin.
25 års-jubileet i år blev en succé, men precis som i flertalet andra deltagarevent i Sverige uppnåddes inte rekordsiffrorna från 2019.

25 års- jubileet 2022 blev en succé men nådde inte, precis som i flertalet andra deltagarevent i Sverige upp till rekordsiffrorna 2019. Riksidrottsförbundets statistik visar också att föreningar i hela Sverige har tappat medlemmar och många ungdomar har slutat träna.
Det kommer ta flera år och mycket föreningsarbete i Sverige att få tillbaka lika många barn i rörelse som innan pandemin.
Introducerande e-sport
De årligen återkommande ungdomseventen motiverar många yngre för träningen under året och blir ett mål för att inspirera till barn i rörelse.
Åhus beach har ständigt jobbat med förbättringar och hanterat olika utmaningar. 2021 knöt man näven i fickan och arrangerade spontanbeachhandboll för 300 lag under sommaren tillsammans med Kristianstad kommun.
2022 förstärker man eventveckorna med European beachhandball Tour och ett specialanpassat e-sport och FIFA- tält. 20 datorer finns tillgängliga mellan matcherna och blir ett event i eventet. Är e-sporten hot eller bot för att få fler att idrotta? Viss e-sport inspirerar till fysisk aktivitet med eller utan kamrater. 2022 kan vi inte ignorera digitaliseringen utan måste använda oss av den.
Fler event bör ta efter Åhus och utveckla de årligen återkommande evenemangenmed långsiktigt hållbara och digitala medel.
Mera digitalt
Sverige är ledande på spelutveckling och ungdomsevent.
Vilket spelutvecklingsbolag blir först med digitala, Båstad Corem Open, Falsterbo Pony Equitation, och Åhus beach som inspiration och komplement till höstens och vinterns fysiska träningar?
Nelson Mandelas citat funkar även för digital idrott. ”Sport has the power to change the world. It has the power to inspire. It has the power to unite people in a way that little else does.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



























































Skriv kommentar