Samla statssekreterarna från olika departement
Intresseorganisationen Ettanfotbolls ordförande Johan Englund skriver i två delar ett öppet brev till alla Sveriges politiker.Här finns fyra konkreta tips till handlingsplan för beslutsfattare

I går publicerade vi första delen av brevet
Det är kris i den kommersiella idrotten nu, men 2021 blir ännu värre. Här finns en idrottspolitisk öppning. Politiken och andra parter borde sitta ner tillsammans och komma överens om lösningar. Den idrottspolitiska spelplanen är full av möjligheter!
Jag är gammal nog att ha varit med om en rad olika större kriser av olika typ; från 1970-talets oljekris och framåt. Alla kriser har sina specifika orsaker och karakteristika, men det finns gemensamma nämnare och en av dem är att i kriser skapas också möjligheter.
Jag ser ett antal möjligheter för styrande i politiken, i hela landet. Här finns en idag helt öppen spelplan att etablera sig som initiativkraftig tankeledare i ett profilfrågeområde som ligger nära hjärtat hos alla miljontals idrottsaktiva och alla de miljoner svenskar som följer elitidrotten genom sina lag och idrottare. Här finns intresserade väljare!
3. Krisen skapar möjligheter att arbeta tillsammans
Idrotten - och särskilt den kommersiella idrotten - lider av den brist på kunskap och insikt som uppenbarligen finns om branschen på många håll: Tyvärr inte minst från myndigheter som Polisen och FHM (Vad gäller FHM, svårt att förstå, eftersom man samtidigt ofta talar om idrottens stora betydelse för folkhälsan).
Här - menar jag - finns nu en unik möjlighet att sitta ner tillsammans, alla berörda, och samtala sig fram till lösningar gemensamt; Fotbollen, Polisen, FHM och politiken.
Jag kan förstå att FHM har mycket att göra, men det är ju inte konstruktivt att som FHM - i alla fall inledningsvis, vet jag med säkerhet - skicka fram bara sina jurister i de möten man har med sakkunniga inom idrotten.
Förslag till politiken: Bjud in alla parter (på exekutiv nivå, skippa juristerna) till ett gemensamt möte och lämna inte rummet innan man kommit överens om en konstruktiv lösning på 50/500/500+ personers problemet. Den eller de politiker som tar ett sådant initiativ och lyckas kan erövra hjältestatus.
4. Den kommersiella idrotten är en bransch i kris nu, men 2021 blir det stora krisåret
Den kommersiella idrotten har under 2020 tömt ut alla sina reserver och det kommer därför att bli värre innan det blir bättre. Därför behöver den kommersiella idrotten snabbt få tydliga besked om krisstöd under 2021. Det borde var en självklar del av ”omstart Sverige”.
Nu har den ju den kommersiella idrotten ännu ingen gemensam branschförening. Men fotbollen har faktiskt tre branschföreningar i kraft av de tre intresseorganisationerna som företräder de 32 föreningarna i Allsvenskan/Superettan (SEF), de 32 föreningarna i Ettan herrar (Ettanfotboll) och de 28 föreningarna i Damallsvenskan och Elitettan (EFD). Hockeyns SHL och Hockeyallsvenska intresseorganisationer finns också. SvFF och Hockeyförbundet är också starka förbund med bra kunskap om de kommersiella delarna av sina idrotter.
Politik och myndigheter vill i denna pandemi-kris föra diskussionerna med RF. Tyvärr har det tydligt visat sig att RF inte kan representera den kommersiella idrotten.
Nu fastnar den kommersiella idrotten i stället i någon slags limbo mellan kulturdepartementet, inrikesdepartementet och finansdepartementet, där alla förefaller att skicka runt Svarte Petter och till slut tar den klassiska utvägen med remissförfarande. Hade näringsdepartementet ägt frågan om den kommersiella idrotten hade det sannolikt blivit mycket mer tryck i frågan, ägarskapet hade varit tydligt och effektiva stödåtgärder hade kommit fram snabbt.
Förslag till politiken: Dra ihop de berörda statssekreterarna från olika departement och bjud in företrädarna för de största kommersiella publikidrotterna (SvFF, SEF, EFD, Ettanfotboll, SHL och Hockeyallsvenskan…). Det är NU man måste dra upp riktlinjerna för stödåtgärderna till den kommersiella idrotten framåt: 2021 ser ut att bli ännu tuffare för denna bransch än vad 2020 varit!
Öppningen inom det idrottspolitiska området har aldrig varit tydligare och covid-19 krisen skapar möjligheter för framsynta politiker att vinna väljarbas. Det ska bli spännande att se vem eller vilka partier som nappar först!
Mest lästa just nu
Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.
Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja






















































Skriv kommentar