Härlig känsla för oss fans
SM-finalen i bandy avgjordes utan publik och idag läste jag en kommentar i DN med rubriken ”Finalen spelades – var det värt det?” Med undertonen Att det var onödigt att spela.
Jag tycker precis tvärtom. För åtskilliga var det mycket värt. Just i dagens situation. Bandyn gjorde något som är helt rätt enligt mitt sätt att se på saken. De genomförde matchen, trots allt.

"Men det är ju med tomma läktare", säger kanske någon. Ja det var det, men som det ser ut nu så får vi leva med det. "Men varför spela alls?", kanske någon säger. Jo, för att stärka oss alla andra i en svår tid.
I förra veckan såg jag en handbollsmatch med tomma läktare och en futsalsmatch med tomma läktare. Den glädje jag upplevde när jag satt där hemma framför tv-n var mycket stor och jag kände, och visste, att det var många fler som gjorde som jag. Givetvis var det helt annorlunda utan publik på plats, men de spelade! Det räckte för mig. Jag såg några som trotsade och kämpade för det som vi ser som det normala i livet. Några stod upp.
Vi behöver matcherna
I mitt FB-flöde hade jag åtskilliga vänner som tittade på bandy som i vanliga fall aldrig skulle följa en bandyfinal. Det bevisade att vi behöver idrotten. Aldrig tidigare har jag förstått hur viktig idrotten är som vid den här matchen.
Nu stänger all idrott ner, i flera fall koras inga mästare och i vissa seriesystem ändras förutsättningarna så att vissa lag inte får chansen att avancera i seriesystemet.
Det är nu vi behöver idrottsmännen och idrottskvinnorna.
Det är nu de kan bli våra riktiga Hjältar.
Det finns många exempel från krig där man trots alla möjliga risker har spelat diverse matcher. Samma sak gäller fältartister som reste runt och sjöng för soldaterna. Allt i ett viktigt syfte, att stärka moralen och hoppet hos så många som möjligt.
Kanske något för staten
Här borde politikerna ta sig en funderare. Varje match som spelas borde sändas gratis på TV eller via nätet. Som stödpaket skulle staten ta kostnaden för klubbar när det gäller resor och arrangemang. Det skulle inte betalas av klubbarna utan via stödpaket. Likaså skulle klubbarna stöttas ekonomiskt för att kunna fortsätta, även inför tomma läktare. Staten kunde även stå för ta över en slags basförsörjning av spelarna (givetvis på en helt annan nivå än idag men så pass att alla klarar sig) – enligt en slags statlig korttidsanställning. På så sätt skulle alla som sitter hemma ha möjlighet att se matcherna.
Det har visat sig att väldigt många människor stödköper biljetter, utan att få se matcher och att läktare som står tomma egentligen är själsligt proppfyllda.
På så sätt skulle idrotten som nu blöder kunna räddas fram till dess att det normala återkommer Våra idrottsmän skulle så länge ge oss ett fortsatt hopp och en glädje.
Nu sitter man där och bara tänker "ja, vänta tills vi alla får gå på match, vilket drag det kommer att bli". Till dess måste vi ha ett hopp. Och då kan man inte bara bomma igen. Bara stanna upp.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
SHL-laget Leksands IF vädjar nu hos Leksands kommun om ekonomisk hjälp. Av ett pressmeddelande framgår att föreningen ansöker om att förlänga och utöka det befintliga borgensåtagandet samt att förlänga hyresavtalet kring arenan.
Resultatet för verksamhetsåret 2024-2025 pekar på ett minusresultat på omkring 20 miljoner kronor för koncernen Leksands AB, med den ideella föreningen Leksands IF..
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
0-ringen, eller tidigare 5-dagars, världens största orienterings-tävling med över 15 000 deltagare ska arrangeras i Stockholm 2027. Som alltid i O-ringen gäller vecka 30.
O-ringen staden kommer att byggs upp i Frescati universitetsområde.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.