Ändra domen mot Strömbergsson!
I juni presenterades den här bisarra händelsen. Om den är egendomlig, är det ingenting jämfört med de efterföljande händelserna.
Det var i ”ÖFK-podden” som Östersunds målvakt och lagkapten Aly Keita berättade att han utsattes för rasism av en domare under en av de allsvenska matcherna mot Gif Sundsvall i fjol.
OBS! I fjol. Varför inte rapportera händelsen direkt?

”Sluta prata. Gå tillbaka till ditt mål så att de kan kasta bananer på dig”, sa domaren, enligt Keita.
Domaren i fråga, den erfarne Martin Strömbergsson, 43, bad om ursäkt på planen och efter matchen lade sig Strömberg platt:
K lassisk Gävleborgsfloskel
– Jag kände direkt i momentet när jag säger ”hoppa in i buren så ska jag ge dig en banan”... Det är en gammal klassisk Gävleborgsfloskel som jag kan säga till målvakter. Ingenting som är kopplat till att han är mörkhyad.
Jag är uppfödd i Gävleborg och bodde där under mina första 18 år men har aldrig hört uttrycket. Men det kan vara en generationsfråga. Idiotiskt är det i alla fall. Det har Strömbergsson erkänt och pudlat så många gånger att han nästan har en kennel vid det här laget.
Bananens historia
Djurgården har öknamnet "aporna" i Stockholm bland konkurrentsupportrarna. Associationskedjan är som följer: På Djurgården i Stockholm ligger Skansen. På Skansen finns det apor. Apor kastar man bananer till. Det är alltså inte hudfärgen som spelar in. Apan i buren, vilken målvakt som än vaktar Djurgårdens mål, kastade man bananer till.
Många på läktarna tyckte att traditionen att kasta bananer var oskyldig och helt enkelt hade blivit ett lustigt inslag i den historiska rivaliteten mellan de tre stora Stockholmsklubbarnas supportrar.
Den uppfattningen delades också av många av Djurgårdens egna supportrar, och DIF-butiken sålde en T-shirt där Chiquita-logon hade ändrats så att texten under Djurgårdens logo lydde: ”Ge oss bananer”
Runt millennieskiftet gjordes kopplingen till att det måste vara rasism eftersom Djurgårdens målvakt då var Pa Dembo Touray som kommer från Gambia. Att ”Bajens” supportrar kastat bananer på Djurgården under tiden när såväl Andreas Isaksson som danske Bo Andersen vaktade buren verkade journalisterna helt ha missat, eller valt att bortse ifrån.
Men grunden här verkar vara att rasism verkar är mer spännande att skildra.
Justitiemordet ett faktum
Chefsjuristen på Svenska Fotbollförbundet, Anders Hübinette, konstaterar att det har gått lång tid sedan händelsen samt att Aly Keita och vittne A diskuterade händelsen direkt efter matchen. Hübinette skriver att det därför är Martin Strömbergssons version som bör gälla:
”Vid en utredning av detta slag, som kan föranleda negativa konsekvenser för MS, bör ett utrymme för tvivel om hur orden föll leda till att MS version läggs till grund för den fortsatta bedömningen”.
Som jag skrev tidigare: Martin Strömbergsson hävdar när han hörs i utredningen att han sagt ”Sluta prata. Hoppa in i buren så ska jag ge dig en banan”. Korkat.
Anders Hübinette ger också sin syn på lämplig påföljd. Svenska Fotbollförbundets generalsekreterare Håkan Sjöstrand (GS) samt Domarkommittén (DK) gick sedan på den linjen.
”Händelsen har skadat förtroendet för MS som domare och det förefaller orimligt att omständigheterna kommer medge att MS kan återvända i en huvuddomarroll under år 2020. DK bör alltså besluta att pga. allvarligheten i händelsen, och med hänsyn till det stora ansvar som följer med domarskapet, inte tilldela MS några domaruppdrag i förbundstävlingar under återstoden av år 2020. Som framgår ovan får GS hantera frågan om vilka andra arbetsuppgifter som MS kan utföra utifrån sitt anställningsavtal”.
Ett enstaka olycksfall?
Avslutningsvis ger Anders Hübinette SvFF som arbetsgivare en uppmaning kring jargong och värdegrund bland domare:
”Även om detta skulle kunna betraktas som ett enstaka olycksfall i arbetet kan det finnas skäl att överväga insatser för att stärka förutsättningarna för att SvFF:s värdegrund ska genomsyra domarverksamheten. Finns det exempelvis olämplig jargong och andra otillbörliga beteenden etc. som bör diskuteras?
Domarna ska alltid föregå med gott exempel och insatser av detta slag kan bidra till att ytterligare stärka det goda domarskapet och förebygga situationer av det slag som nu varit föremål för utredning. Ett sådant initiativ ligger också i linje med den skyldighet en arbetsgivare har enligt diskrimineringslagen att vidta förebyggande åtgärder”.
Men - borde inte arbetsgivaren – i det här fallet SvFF – ha ett ansvar för sina anställda? Att stänga av Strömbergsson för hela säsongen är ett rent justitiemord. När säsongen ska summeras och utvärderas av förbundet och Domarkommittén i december kommer Martin Strömbergsson att stå för noll dömda matcher under 2020. Skulle det underlätta för honom 2021?
Sannolikt är det slutet för Strömbergsson som domare: brännmärkt som ”rasist”, avskedad från sitt värv och med en tagelskjorta som sytts av hans monopolistiska arbetsgivare.
I mina ögon vore ett rättmätigt straff avstängning underen månad för att sedan kunna gå tillbaka i tjänst. Att bli avstängd under en hel säsong är inget annat än galenskap. Men det skulle inte SvFF erkänna. Jag tror inte det ingår i värdegrunden.
Var finns facket som kan ta det till Arbetsdomstolen?
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Svensk ishockeys reformivrare möts av ringa förståelse inför lördagens årsmöte med förbundet.
Stockholm, landets största distrikt, har tillsammans med Uppland och Gotlands-distriktet samt elitklubbarna Djurgården, AIK, Almtuna och SDE Hockey (damer), lämnat in fyra motioner med krav om nytänkande inom svensk ishockey.
Av handlingar till årsmötet framgår att förbundets styrelse yrkar på avslag av samtliga motioner. Styrelsen sade bland annat nej till att två lag ska flyttas upp och ned mellan SHL/HA och HA/HE och en gemensam ligaorganisation för SHL och HA.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.