Kometlaget vill utmana de etablerade

Efter sju säsonger och 208 A-lags matcher lämnar Djurgårds-ikonen i fotboll, Magnus ”Mange” Eriksson, 34 år,  för uppstickarlaget FC Stockholm. En  unik övergång då Djurgården lämnar ett ekonomiskt bidrag till FC Stockholm för att kunna genomföra övergången.

Magnus Eriksson är spelklar direkt och väntas debutera i sitt lag redan till helgen, i Svenska Cupen mot Hammarby.

Tack för mig, Magnus Eriksson har gjort sin sista match i Djurgården. Foto: Anders Wiklund / TT

FC Stockholm, som bildades 2010, föll hösten 2024 i kvalet till Superettan mot GIF Sundsvall. Laget tränas av Rikard Norling, ett bekant ansikte för Magnus Eriksson. De återförenas efter 12 år, Norling hade ”Mange” som spelare 2013 när han var tränare i Malmö FF.

Spelentreprenören bakom affären

Bakom FC Stockholm finns entreprenören Fredrik Wester, ett välkänt ansikte via spelbolaget Pardox, huvudägare och vd. Han bor i Barcelona och är också delägare i spanskt lag i tredje divisionen. Via sitt bolag Kichi Invest utgör han en ekonomisk ryggrad för FC Stockholm.

-Men min roll har överdrivits en aning. Sant är att jag har imponerats av några engagerade själar som kört klubben sedan 2010. Efter en middag fick jag frågan om jag ville vara med på något sätt, ja, jag är svag för galningar som säger att vi ska göra det här, har Fredrik Wester berättat för Fotbollskanalen.se

-De påstod att vi skulle hamna i allsvenskan, och nu är även jag övertygad om det blir så, säger Fredrik Wester.

FC Stockholms ”resa” har gått rekordsnabbt från division sju till ”ettan” på tio år, och i dag vill föreningen bli ett självklart val för spelare i Stockholmregionen, i konkurrens med Djurgården, AIK och BP.

Under resans gång har flera välkända fotbollsnamn varit knutna till föreningen,  här har Johan Mjällby och TV-sportens Daniel Nannskog varit tränare. I laget spelar nu David Fällman med tidigare hemvist ibland annat Gelfe, AIK och Hammarby och god vän med Magnus Eriksson.  Något som haft stor betydelse vid steget från Djurgården.

Magnus Eriksson var förra säsongen lagkapten i Djurgården, men med begränsad speltid. Nyligen genomförde ledningen en omröstning om kaptensbindeln, där föll ”Mange” och ny kapten är Jakob Une Larsson, tidigare BP.

Känner ingen bitterhet

-Det var en olycklig situation, jag tycker inte lag ska rösta om en sådan grej. Men jag känner ingen bitterhet mot Djurgården, det har varit en ynnest att få spela där, meddelar Magnus Eriksson.

FC Stockholm gjorde under tisdagen klart med en ny huvudsponsor. Det är CUPRA-Din Bil, ett företag inom Wolksvagen-gruppen som går in som tung partner till föreningen. 

 Kanalplan på Södermalm  är hemmaarena kommande säsong, efter hyresavtal med Stockholm stad. Tidigare har föreningen främst haft anknytning till Kristinebergs IP på Kungsholmen. I ”Norrettan” 2025, 16 lag, finns bland annat Hammarby TFF, Gefle, AFC Eskilstuna och Assyriska.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen