Skid-VM en ekonomisk katastrof

I beräkningarna fanns förhoppningar om  att skid-VM i Tronheim skulle ge19 miljoner kronor i vinst.

Eter ett möte mellan arrangörsbolaget bakom skid-VM i Trondheim och fordringsägarna  lyser i stället krav på 134 miljoner.

 Skid-VM i Trondheim innebär en ekonomisk brakförlust, den hemska sanningen är oundviklig.

Åskdarna trängs, likaså media. Och mästerskapens kug, Johannes Høsflot Klæbo kramas om av sin flickvän Pernille Døsvik efter att ha vunnit herrarnas fem-mil under skid-VM Foto: Fredrik Sandberg / TT

Det som var en folkfest och uppskattades av tiotusentals norska skidentusiaster tenderar nu att bli norsk idrotts största idrottsskandal någonsin.

– Vi försöker vara så öppna som möjligt, säger VM-chefen Åge Skinstad till NRK.

Hon är hårt pressad. Många kräver nu insyn i affärerna. Vad har hänt, hur illa skött är arrangemanget. Det var ju ändå tiotusentals åskådare, Var gick det fel?

Skidåkning är ju nationalsporten i det västra grannlandet. Intresset oh uppslutningen runt VM var total. Allt pekade på en fullkomlig succé.

Men för varje dag avslöjas allt mer om arrangemanget. Kopplat till  ekonomiskt resultat. Siffrorna fortsätter att galoppera.

VM-bolaget ägs av Norska skidförbundet (60 procent), organisationen Sör-Tröndelag skidkrets (30 procent) och Trondheim kommun (10 procent).

Mötet mellan fordringsägarna avslöjades hittills okända siffror. Det framkom att skid-VM har krav på 134 miljoner norska kronor.

Efter mötet mellan ägarna i arrangörsbolaget bakom VM i och fordringsägarna på tisdagskvällen stod det klart att fiaskot är oundvikligt Ägarbolaget är på väg mot ett underskott som är betydligt större än vad som tidigare framkommit.

 

Det finns drygt 85 miljoner norska kronor i kassan, men do, men kraven. Men kraven från partners mot ägarbolaget uppgår till  mer än 134 miljoner kronor.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det är svängdörrar hos Allsvenskans  etta, Mjällby. Spelare kommer och går i en strid ström och pengarna flödar. Klubben  har nyligen gjort sin största satsning någonsin i spelartruppen med värvningen av 21-årige dansken Jeppe Kjær från norska FK Bodø/Glimt. Han kostade 10 miljoner.  Det är bara tre veckor sedan som klubben sålde  sin framgångsrike mittfältare, Nicklas Röjkjaer, till danska FC Nordsjälland, som innebar  en betydande ekonomisk affär för Mjällby. Affären uppges ha gett  18 miljoner till Mjällby. 

Kärt barn har många namn, brukar det heta. Ursprungliga Swedbank Arena blev Friends Arena som skiftade till  Strawberry Arena och nu kunde det vara Pride Arena,. Multiarenan i Solna  firar nämligen ett år med Nordens största Prideflagga.

I samband med att Strawberry Arena har  ett årsjubileum är hotellkoncernen stolt huvudsponsor till Stockholm Pride, och tar sitt engagemang ett steg längre. Under Prideveckan kommer förvandla största arenaN till en gigantisk, lysande Prideflagga för att markera allas lika rätt och värde.

Att Vasaloppet är en viktig motor för Vasaloppskommunerna Mora, Malung-Sälen och Älvdalen är välbekant. Nu finns också  fakta på värdet. Vinterns deltagare och publik beräknas ha lagt 302,2 miljoner kronor inför och under själva skidloppen. Av de pengarna uppstår en omsättning på 288,6 miljoner kronor i de tre huvudkommunerna. Och dessutom, de här värdena blir bara större och större.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet  oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.

– Jag är supertaggad, säger Jonas .

Efter 18 NHL-säsonger är Nicklas "hemma"  igen Efter 18 säsongers spel i NHL är Nicklas Bäckström, 38 år i november klar för spel i moderklubben Brynäs. Han spelade sin senaste NHL-match med Washington Capitals hösten 2023, men har sedan haft stora höftproblem och har efter flera operationer inte spelat sedan dess.

I ett uttalande på Brynäs hemsida skriver Bäckström:

-Nu kör vi, jag har alltid känt att jag någon gång skulle vilja representera Brynäs igen. Jag har länge haft en stor drivkraft att få återvända. Efter att kört rehab och vart borta från spel i nästan två år så känner jag mig nu väldigt laddad och full av energi,.