Skid-VM en ekonomisk katastrof
I beräkningarna fanns förhoppningar om att skid-VM i Tronheim skulle ge19 miljoner kronor i vinst.
Eter ett möte mellan arrangörsbolaget bakom skid-VM i Trondheim och fordringsägarna lyser i stället krav på 134 miljoner.
Skid-VM i Trondheim innebär en ekonomisk brakförlust, den hemska sanningen är oundviklig.
Det som var en folkfest och uppskattades av tiotusentals norska skidentusiaster tenderar nu att bli norsk idrotts största idrottsskandal någonsin.
– Vi försöker vara så öppna som möjligt, säger VM-chefen Åge Skinstad till NRK.
Hon är hårt pressad. Många kräver nu insyn i affärerna. Vad har hänt, hur illa skött är arrangemanget. Det var ju ändå tiotusentals åskådare, Var gick det fel?
Skidåkning är ju nationalsporten i det västra grannlandet. Intresset oh uppslutningen runt VM var total. Allt pekade på en fullkomlig succé.
Men för varje dag avslöjas allt mer om arrangemanget. Kopplat till ekonomiskt resultat. Siffrorna fortsätter att galoppera.
VM-bolaget ägs av Norska skidförbundet (60 procent), organisationen Sör-Tröndelag skidkrets (30 procent) och Trondheim kommun (10 procent).
Mötet mellan fordringsägarna avslöjades hittills okända siffror. Det framkom att skid-VM har krav på 134 miljoner norska kronor.
Efter mötet mellan ägarna i arrangörsbolaget bakom VM i och fordringsägarna på tisdagskvällen stod det klart att fiaskot är oundvikligt Ägarbolaget är på väg mot ett underskott som är betydligt större än vad som tidigare framkommit.
Det finns drygt 85 miljoner norska kronor i kassan, men do, men kraven. Men kraven från partners mot ägarbolaget uppgår till mer än 134 miljoner kronor.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Svenskarna har blivt som besatta i att springa. Fler och fler motionerar till fots. Göteborgsvarvet noterade 55 000 löpare som sprang 21 km i lördags.
Och när Göteborg-arna öppnade föranmälan till loppet 2027 såldes alla startplatser slut på tre dagar. Och på lördagen är det dags för adidas Stockholm Marathon som utgör kolossen i de här sammanhangen . 25 000 motionärer förbereder sig som bäst. Det är tidenas rekord. iSå många har antagitutmaningen att orka att springa, 4,2 mil!
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar