Ilska efter skid-VM och miljonförlust
En dags biljett kostade 300 kr, två dagars entré minst 500 kr.
Åskådarna trängdes i varenda backe, utförslöpa, ja överallt under tävlingsdagarna.
Ändå tvingas nu de ansvariga medge att skid-VM drabbas av minst 1 miljon kronor i förlust, men det finns farhågor om mera.
– Jag har misslyckats, säger VM- ordförande Åsne Havnelid och är mycket självkritisk i en intervju i VG.
er grundlig, extern granskning för att se var det läcker i i den ekonomiska hanteringen är påbörjad.
Hopp om 20 miljoner i vinst - då...
Det fanns förhoppningar om en vinst på runt 20 miljoner.
Förstå att reaktionerna och kritiken i Norge är stark, ja, förödanden, när misslyckande nu redovisas.
Åsne Havnelid medger meller mindre att hon tappade kontrollen på penningflödet.
- Vi ser nu att den ekonomiska hanteringen i VM inte har varit tillräckligt bra. Och det är mitt ansvar som styrelseordförande. Jag har inte haft den nödvändiga överblicken och kontrollen, trots att vi har fått rapporter längs vägen på alla våra styrelsemöten, säger hon.
”Jagborde ha varit mer kritisk till de rapporter jag fick på mitt skrivbord, och ställt mer kritiska frågor längs vägen”.
Idag är hon ledsen;
– Vi har haft för svaga rutiner och för svag kontroll över kostnadsbilden. Jag borde ha sett det tidigare. Jag måste bara erkänna att jag inte har varit tillräckligt nära. Jag är väldigt ledsen för det. När ledningen misslyckas som här ligger ansvaret högst upp. Och det är jag
Hon är själv ordförande för arrangörsbolaget Trondheim 2025. Och nu framkommer att
Experter granskar
Det saknasfortfarandeen överblick över skulder och fordringar. Konsulter från BDO och Deloitte är ändå involverade i arbetet.
- Nu är arbetet med att få en överblick viktigast, innan vi måste se till att fordringsägarna får bästa möjliga resultat, säger Havnelid.
I Trondheim har kontrollkommittén aviserat en eventuell utredning av skid-VM. Och det vill ockjå skidpresidenten Tove Moe Dyrhaug
Och Åsne Havnelid håller med
– Jag ser att det är många som vill ha en utredning. När vi har kommit längre på vägen kommer jag också att be våra ägare att vi genomför en grundlig, extern utvärdering.
Då kommer jag att vara helt öppen. Vi ska också att titta på hur styrelsen har arbetat.
Hon är väldigt öppen:
– Även om jag har både goda avsikter och lång erfarenhet kan man göra misstag om man inte är tillräckligt nära.
- Det är sant att jag har lett många krävande projekt, men det visar bara hur viktigt det är med täta och kritiska granskningar.
Under VM i Oslo 2011 var Åsne Havnelid VM-chef. Vid den tiden hade hon samma jobb som Åge Skinstad hade under årets VM i Trondheim.
60 miljoner i plus 2011
Många i Norge minns också hur VM 2011 i Norge gav en vinst på över 60 miljoner kronor. Och nu med maximalt många åskådare och god uppslutning av sponsorer blir det en kraftig förlust.
Ytterst ansvarig vid båda tävlingarna var Åsne Havnelid
– Vad är skillnaden mellan de två mästerskapen?
– Det finns förmodligen många anledningar,
. hon påpekar emellertid i VG:
– Varken jag eller VM-chefen (Skinstad) var involverade från början. Vi kom in i ett senare skede och tog över en organisation och en strategi. Det är nog en av de största skillnaderna. Men man kan fortfarande göra förändringar. Vi känner att vi har arbetat nära, men nu ser vi att vi borde ha varit mer kritiska till den rapportering vi fick.
I början av maj började hon att förstå att hon situationen var hotfull:
- Vi hade vi ett styrelsemöte den 11 maj, där vi såg att vi inte kunde leverera det vi hade lovat. Efter det arbetade vi vidare och insåg att detta skulle bli ännu svårare än vi först trodde. Vi satte omedelbart in resurser från BDO för att få en bättre överblick, och införde senare ett betalningsstopp och påbörjade arbetet med att meddela fordringsägarna.
- Detta är olyckligt för alla volontärer och partners som har gjort ett fantastiskt jobb. Felet är inte deras. Det är ledningen och styrelsen som är ansvariga för detta.
Hon får slutligen frågan:”Hur stor är risken för konkurs?”
– Jag hoppas att vi kan ha en nära och god dialog med fordringsägarna, för jag tror att de kommer att få bästa möjliga resultat.
Mest lästa just nu
I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg lämnar sin post.
"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…
Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Svensk idrottsrörelse, med idrottsminister Jakob Forssmed (kd) i spetsen, tar helt avstånd från IOK:s Internationella Olympiska Kommittés besked under tisdagen att ryska idrottsmän välkomnas i internationell idrott, från och med sommarspelen i Los Angeles 2028.
-Ett bedrövligt beslut som helt spelar president Putin i händerna. Det är felaktigt, tråkigt och olyckligt. Ingenting har förändrats i situationen mellan Ryssland och Ukraina, betonar Jakob Forssmed.
-Ett bedrövligt beslut som helt spelar president Putin i händerna. Det är felaktigt, tråkigt och olyckligt. Ingenting har förändrats i situationen mellan Ryssland och Ukraina, betonar Jakob Forssmed.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår





















Skriv kommentar