Elfsborg gör rekordaffärer för 100 miljoner
IF Elfsborg har i vinter sålt spelare som Michael Baidoo, Timothy Ouma och Eggert Gudmundsson, och nu sker ytterligare en utlandsförsäljning.. Inte nog med det,Nu flyttar rmittfältaren Ahmed Qasem, 21, till Nashville i MLS. En affär som väntas ge dygt45 miljoner. Totalt handlar det om redkordsiffror för Elfsborg med intäkter om drygt 100 miljoner.
– Jag kom som en pojke till Elfsborg och lämnar som en man, säger Qasem i avskedsintervjun på Elfsborgs hemsida.
Men han tar steget med blandade känslor
Det är tråkigt, men ändå så är jag såklart glad att få lämna med den här timingen med Europaspelet och SM-silver i bagaget. Så det är perfekt timing för både mig och klubben, säger Qasem i ett uttalande på Elfsborgs hemsida.
Qasems kontrakt med Nashville sträcker sig över 2027 med option på ytterligare en säsong.
- På återseende, säger han i ett uttalande.
Enligt lokaltidningen Borås Tidning är övergångssumman på 45 miljoner kronor exklusive bonusar. Med bonusar inkluderade påstås summan kunna skruvas upp till cirka 60 miljoner kronor. Elfsborg uppges även ha "en rejält tilltagen procent på vidareförsäljning" av Qasem.
Qasem kom till Elfsborg från Motala i början av 2021. Totalt levererade den mångsidige offensive pjäsen elva mål och 13 assist på 89 framträdanden.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar