Klart med TV-sändningar från Båstad
Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli ska tennisbanorn även kantas av TV-kameror
Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen lockar i år ett starkt startfält med internationella toppspelare.
Bland de redan klara namnen finns publikfavoriten Grigor Dimitrov, tidigare Båstad-vinnaren Francisco Cerúndolo, regerande mästaren Nuno Borges, forne världssexan Hubert Hurkacz och den formstarke Tallon Griekspoor.
– Tennisen i Båstad är en svensk sommarklassiker, och på TV4 är vi väldigt glada att konstatera att det bli ett ett starkt startfält, säger Johan Cederqvist, sportdirektör på TV4.
Matcherna sänds på TV4 Play och TV4 Sportkanalen.
– Härligt att vi kan fortsätta samarbetet med TV4, där vi kan erbjuda alla som inte har biljetter chansen att följa Nordea Open. I år ser vi fram emot en turnering med en mix av svenska framtidshopp, nya namn och världsstjärnor. Att det redan är slutsålt från onsdag till söndag visar vilket starkt intresse som finns, säger Patrik Fredriksson, VD för Arena Båstad AB.
Mest lästa just nu
Från Saltsjö-Boo IF i Nacka kommun till engelska Manchester United, just nu på femte plats WSL i Women´s Super League. Via Hammarbys damer, och 17 mål i damallsvenskan förra säsongen, blev på fredagen 21-åriga Ellen Wangerheim klar för den engelska storklubben.
Hammarbys sportchef Arnor Smarason kan fylla på föreningens konto med 7 miljoner kronor, den hittills högsta övergångssumman för en svensk spelare. Även Ellen Wangerheim kan skratta hela vägen till banken, enligt brittiska uppgifter erhåller hon en signeringsbonus i miljonklassen och dessutom en månadslön i storleksordningen 450 000 kronor.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Att Ludvig Åberg är en världsspelare på golbanan vet vi. Han kan också vara rolig . Som inför frågan om han längtade efter att få inleda touren.
- Givevetvis. jag nästan klättrar på väggarna och vill att något ska hända. Att vi får börja
Hemma i Sverige är det många tusen golfentusiaster som förväntansfullt räknar ner. Det är inte många dagar kvar nu. Till att följa Ludvigs varjenda slag via TV:n. Om det så sker mitt på natten med tanke på tidsskillnaden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar