Arne Ljungqvist hyllas i ny film av Jens Lind
Det är ingen överdrift att påstå att Arne Ljungqvist är en av de svenskar som betytt otroligt mycket för idrottarnas hälsa och idrottens trovärdighet, både här hemma och ute i världen.
Nu hyllar SCIF, Sveriges Centralförening för Idrottens Främjande, denne unike idrottspersonlighet via en film.Jens Lind fickuppdraget att illustrera Arnes liv och det resulterade i åtta episoder.
Arne Ljungqvist är, född och uppväxt i Bromma i Stockholm och med en passion för idrott från tidig ålder.
Han blev svensk juniormästare i stavhopp, spjutkastning och i sin främsta sport höjdhopp. Det var i höjdhopp han deltog i Olympiska Spelen 1952, samma år satte han sitt personrekord när han saxade över 2,01.
Arne släppte aldrig passionen och sitt engagemang inom idrotten. Han var först ledamot och ordförande för Svenska Friidrottsförbundet mellan 1971-1981, ledamot och sen ordförande för Riksidrottsstyrelsen och Riksidrottsförbundet tom 2001. Arne är hedersledamot av Internationella Olympiska Kommittén där han valdes in 1994.
”Dopingjägaren” Arne började sitt arbete mot doping för 53 år sedan och nu 94 år gammal är han fortfarande aktiv i kampen. 2012 utökade han sitt arbete genom att bilda en stiftelse med uppdraget att bekämpa användningen av dopningsmedel även i samhället, särskilt riktad till ungdomar – Professor Arne Ljungqvists Antidopingstiftelse (PALJF). 2024 fick Arne SCIF:s guldmedalj för livslång gärning för främjandet av god och dopingfri idrott.
Mest lästa just nu
Den nya tidens fotboll är här. Byggd på skräddarsydd dataanalys vad gäller spelar – och tränarrekrytering samt motståndaranalys.
Som första svenska lag har Djurgården ingått ett exklusivt samarbete med det brittiska analysbolaget Jamestown Analytics, bolaget beskrivs som världsledande inom databaserad analys, en central del i affärsmodellen är att konkurrande klubbar i samma liga inte får tillgång till tjänsten
Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.
– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.
På gränsen till fönedrade. Plötsligt var sanningen ikapp norska Bodø/Glimt.
I returmötet med Sporting Lissabon var det egentligen spel mot ett mål från första till sista minut.
Norrmännen framstod som statister och de tappra norska fansen på läktarna tystade snart nog.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Att sitta hemma, varmt och bekvämt och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare. Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på Bonnier News som har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar