Vill sända damidrott i TV dygnet runt

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen


AWSN skakommer att erbjuda dygnet runt sändningar av bland annat topp­tävlingar och ligor som UEFA, FIBA 3x3, WNBL, ECCU Cricket, Queen’s League, Suncorp Super Netball, Pro Disc Golf Tour (PDGA) samt actionsporter som WFTDA Roller Derby och 3XB (världens främsta 3x3-basketserie med spelare från WNBA och NCAA) samt ett omfattande utbud av program tillgängliga on-demand.

TV-kanal i 65 länder 

Allt innehåll på AWSN kommer att vara exklusivt för Pluto TV i Sverige. 

AWSN finns idag i 65 länder och grundades av Oscar vinnaren Whoopi Goldberg och Jungo TV för att ge kvinnliga idrottare en kraftfull plattform där de kan synas, hyllas och få stöd.

– Jag är jätteglad över att se AWSN växa och nå tittare över USA och på nya internationella marknader via Pluto TV. Alltför länge har fantastiska kvinnliga idrottare tävlat på högsta nivå utan att få den uppmärksamhet de förtjänar. AWSN är här för att förändra det. Det är inte bara en TV-kanal – det är en plattform där ambition och prestation står i centrum, och där flickor och kvinnor kan spegla sig i kraften och potentialen i elitidrott. Säger Whoopi Goldberg, medgrundare av AWSN.

– Vi är inne i ny era för damidrott och intresset för det här innehållet ökar över hela världen. Att vi delar AWSN:s vision att lyfta fram och hylla dessa fantastiska kvinnor och hylla atleterna.

Vill påvisa stort engegemang

Det ska  betraktas som ett bevis på bolagets engagemang  " och ambition om mångsidig underhållning och med utrymme åt alla sporter".

–  Med AWSN ger vi våra tittare möjlighet att uppleva talangen, intensiteten och passionen inom damidrotten som aldrig förr, säger Katrina Kowalski, Senior Vice President för International Content Strategy & Acquisitions på Pluto TV.

– Vi är otroligt glada över att kunna lansera på Pluto TV! Vårt uppdrag har alltid varit att göra damidrott tillgänglig för alla, och det här partnerskapet – möjliggjort av det fantastiska stödet från CommonSpirit Health – är ett stort steg framåt.

George Chung, medgrundare och vd för AWSN och Jungo TV framhåller: 

– Det handlar om tillgång, synlighet och att förändra spelplanen. Tillsammans erbjuder vi fans den största plattformen hittills för livesänd damidrott – helt kostnadsfritt. Säger .

Återstår att se vad det blir av planerna när nordisk idrott ska bevakas...

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök  lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem  matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny  ledning  och betydligt  större resurser.  

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som  har premiär Gunde  har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen  för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen