Starkare ledarskap ger renare idrott

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Krönika: Svensk friidrott har i skuggan av Armand Duplantis dubbla världsrekord i stavhopp skakats av nya positiva dopingprov. Två friidrottare har misstänkts för fusk. Men en beslutsamhet lyser åter med sin frånvaro från friidrottsförbundet när aktiva har testats positivt. I  stället borde utgångspunkten vara en beslutsamhet som går ut på att vara ödmjuk i medgång och beslutsam i motgång, skriver Sofia Öberg.

Förbundskapten Karin Torneklint konstaterar efter den första anklagelsen att ”det finns inget gott i det” (Expressen, 7 februari), utan tycker bara att situationen är ”jätteledsam”. Generalsekreterare Stefan Olsson sällar sig till Torneklints beklagande skara och tycker att beskedet om det positiva dopingprovet var en ”besvikelse, bestörtning och förbannelse” (do). 

För det första måste man  ifrågasätta friidrottsförbundets inställning i frågan om positiva dopingtest. Friidrottens ledare ska inte fokusera på hur tråkigt eller ledsamt det är med besked om positiva dopingprov. 

För det andra är Torneklints grundantagande tveksamt. Det finns något gott i att två misstänkta dopingförseelser uppdagas. Det som är gott i den här situationen är att vi vid varje positivt dopingprov får ett kvitto på att en del av det svenska antidopingarbetet – den som går ut på att identifiera eventuella fuskare – fungerar. 

Att personerna bakom de bekräftat positiva proverna sedan får medial uppmärksamhet kan också betraktas som en god sak, dels för att idrotten tillfälligt befrias från fuskare och dels på grund av den potentiella följden att framtida friidrottare undviker fusk. Resultatet blir, förhoppningsvis, en renare idrott.

Visst kan en misstanke om fusk ses som ett misslyckande som motiverar att Stefan Olsson ”känner sig personligen lurad” (Expressen 7 februari), men Olssons känslor borde här få underordnad betydelse. Och visst stämmer det som Olsson säger, att ”man måste tänka på att friidrottaren är anklagad men inte åtalad och inte dömd” (DN, 17 februari), men det är att söka förmildrande omständigheter istället för att söka lösningar på systemfel. 

Här krävs istället en mer systematisk ledare som kallt konstaterar att den del av antidopingarbetet som ska identifiera eventuella fuskare fungerar, vilket är en positiv sak, medan den del som går ut på preventivt arbete fallerar. 

Här behövs ärlighet och tydlighet om var systemets fel ligger, och hur friidrottsförbundets ledare tänker agera för att reparera det felet. 

Var är handlingskraften från friidrottsförbundets ledning i den här situationen? 

Liksom tidigare saknas de starka ledare som behövs för att bära friidrotten genom med- och motgång. Här krävs det ledare som tar tag i ett systemfel – dopingen – och samtidigt uppskattar att det system som tar hand om systemfelets nuvarande brister – fuskarna – inte är något sorgligt utan ett kvitto på att en del av dopingarbetet fungerar. 

Nu återstår de preventiva åtgärderna, och där har Torneklint och Olsson arbete kvar att göra.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Svensk ishockeys reformivrare möts av ringa förståelse inför lördagens årsmöte med förbundet.

  Stockholm, landets största distrikt, har tillsammans med Uppland och Gotlands-distriktet samt elitklubbarna Djurgården, AIK, Almtuna och SDE Hockey (damer), lämnat in fyra motioner med krav om nytänkande inom svensk ishockey.

Av handlingar till årsmötet framgår att förbundets styrelse yrkar på avslag av samtliga motioner.  Styrelsen sade bland annat nej till att två lag ska flyttas upp och ned mellan  SHL/HA och HA/HE och en gemensam ligaorganisation för SHL och HA.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.