Nu presenterat - rekordmycket friidrott i TV
Alla friidrottsvänner är att gratulera. Sporten får rekordmycket utrymme i TV, i synnerhet i år, men även framåt. Både Discovery och SVT är angelägna om att bjuda på direktsändningar från galor världen över. SVT har säkrat rättigheter till 2030 - och i ett flerårigt avtal med nya Grand Slam Track har Warner Bros och därmed Discovery kommit över rättigheter i Europa och Asien och nya Superligan.
SVT:s överenskommelse gäller friidrottsrättigheter – ända fram till 2030.
– Vi är glada att SVT med det nya avtalet även i fortsättningen kan visa klassiska och folkkära evenemang, säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Det nya avtalet säkrar fortsatta sändningar från Bauhausgalan, Finnkampen, SM och Folksam GP till och med 2030. Sedan tidigare är det också klart att SVT sänder från Diamond League, EM, VM och OS.
Årets inomhus-VM, i Nanjing 21-23 mars, sändes i TV4. Sedan flyttade rättigheten för VM till SVT (fram till 2029) – som också har EM till 2027 och OS till och med Brisbane 2032.
– Det känns fantastiskt bra att vårt framgångsrika samarbete fortsätter”, säger Claes Winterfeldt, kommersiell chef på Svenska Friidrottsförbundet.
Han fortsätter:
– Det är väldigt angeläget för oss att friidrotten visas i breda kanaler som når många tittare. Vi är därför mycket glada att vi nu har förlängt och även utvecklat vårt avtal med SVT, något som garanterar högkvalitativa sändningar till en bred publik under många år framöver.
Den stora nyheten i nom friidrotten i år är att friidrottsvärldens superstjärnor ska göra upp om 130 miljoner kronor i nya friidrottsligan, Grand Slam Track, skapad av ingen mindre än fyrfaldige olympiska mästaren Michael Johnson. Här har Discovey nått ett flerårigt avtal via Warner Bros.
Den första tävlingshelgen avgörs i Kingston, Jamaica 4 april och. I Max blir det bilder från helgens finalrunda vägleds med Tommy Åström och Peter Häggström Lindecrantz som guider – oh sändningen ska även gå i Kanal 9.
Det handlar om en en friidrottssatning vi aldrig sett tidigare, skapad av mannen med guldskorna tillika fyrfaldige olympiska mästaren Michael Johnson. 96 löpare som sammanlagt tog 34 medaljer i Paris 2024, ska kämpa om en prispott på över 130 miljoner kronor – så n mycket hägrar för deltagarna - per säsong på, vilket är högre än den totala prissumman för Diamon League - det är premisserna för nya friidrottsligan Grand Slam Track.
Här kommer olympiska medaljörer, världsmästare och nationella ikoner att ställas mot varandra och i kanalen Max och under helgens finalrunda vägleds tittarna av radarparet Tommy Åström och Peter Häggström Lindecrantz även iKanal 9.
- Världslöpningen är på en rekordhög nivå just nu och därför kan vi se fram emot nya supertider och spektakulära världsrekordattacker, säger Tommy Åström.
varje tävling sträcker sig över tre dagar och innehåller24 lopp inom sprint, häck och medel-långdistans.
- Grand Slam Track är ett helt nytt och spännande format med prispengar vi aldrig tidigare skådat inom friidrotten. Jag ser verkligen fram emot att vi ska sända det här efter att friidrotten också rivstartat året med flera världsrekord tidigt på året, säger Peter Häggström Lindecrantz, friidrottsexpert på Max.
Mest lästa just nu
Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
tidig specialisering både bland föräldrar och klubbar. I pslutänden påtrenden hotar idén om idrott för alla.
Centrum för idrottsforskning (CIF) har tillsammans med forskare och experter analyserat orsakerna bakom kostnadsökningen och hur marknadskrafterna på olika sätt påverkar föreningsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar