Varför tappar friidrotten sitt intresse?

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Friidrotten står mig ju närmast och ibland funderar jag över vad som gör den så ointressant? Förutom de stora mästerskapen då, förstås. Ett exempel är det fantastiska OS i Paris där succé blandas med bedrövelser på ett gastkramande och känslosamt sätt. Allt hänger på nästa lopp, nästa hopp eller nästa kast!

Då undrar man - varför är det inte tillnärmelsevis lika spännande på alla de övriga tävlingar under året?

Nicklas WibergKampen, oavsett gren, är det viktigaste inslaget inom friidrott. Här gäller det 10-kamp och Niclas Wiberg i längdhopp under VM i Berlin 2009. Foto: Pontus Lundahl / SCANPIX

Jo, säger vän av ordning, OS är vart fjärde år och chansen kommer kanske inte igen. Mycket riktigt, men numera är det ett mästerskap varje år med antingen EM, VM eller OS, och ibland även två per år. 

Alla dessa mästerskap är betydligt intressantare än en s.k gala-tävling i friidrott. Vad saknas?

Iingen betydelse att komma tvåa

Jag tror att det saknas mening! Har det någon betydelse att vinna, komma tvåa eller t.o.m. sist? De för närvarande mest betydelsefulla friidrottsgalorna heter Wanda Diamond League. Den firar i år 15-års jubileum! Borde den inte nu vara i var mans mun och följas av alla friidrottsintresserade? Vad betyder det om Kramer kommer bland de tre bästa i en tävling?

Kommentatorerna ger inget svar på frågan, sannolikt för att de inte vet. Varje Diamond League gala lever sitt eget liv utan uppenbar konnex med de övriga. 

Var det meningen det skulle bli så? Nej, säger jag, eftersom jag var med och skapade serien som debuterade under buller och bång 2010!

Avgörande - de bästa i kamp

Det skulle vara de bästa mot varandra i varje gren vid varje tävling för att sluta med en Grand Final där de bästa under årets tävling skulle utses. 

Hur kom man då dit? Jo, genom att samla resultatpoäng och, beroende på gren, blev de 8, 12 eller 15 bästa blev inbjudna till finalen. Det första året gjordes kontrakt med åtminstone de två bästa i varje gren vilket garanterade att de bästa möts vid varje deltävling. Tyvärr gjordes det inga sådana kontrakt de kommande åren vilket resulterade i att kamperna urvattnades.

Gör som i alpina Världscupen

Dessutom har poängräkningen för att kvala in till finalen nästan helt försvunnit i kommunikationen. Jämför t.ex. med alpina världscupen där de bästa startar i varje deltävling och poängställningen kommuniceras ut som det mest betydelsefulla. I friidrotten är det resultat - tider, höjder och längder som det fokuseras på. 

Placeringarna kommer i andra hand vid tävlingar som Diamond League. Varje deltävling blir sin egen show utan ett påtagligt sammanhang med övriga.

Att friidrottsvärlden, inklusive internationella friidrottsförbundet (World Athletics), inte är nöjda med konceptet framgår tydligt med det nystartade försöket Grand Slam Track av Michael Johnson, som nu avslutats i förtid pga finansiella problem och urusla åskådarsiffror.

WA har nu även infört en s.k. superfinal Ultimate Championship vartannat år med början 2026 där VM-segrare, Diamond League vinnare och de med de bästa resultatet 2026 bjuds in. De skapar alltså en konkurrent till sin egen högsta serie! Varför inte utveckla Diamond League mer och investera i finalen där de som är bäst sett över hela säsongen koras? Meningen med DL kommer att utarmas ännu mer.

Friidrotten behöver få ett tävlingssystem som går att förstå och följa. Ett system som gör att Kramers fjärde plats på en Diamond League deltävling betyder något i sammanhanget.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Drygt 5 miljoner kronor tilldelas fem projekt om idrott för personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Syftet med detta extra forskningsbidrag är att öka delaktighet och inkludering inom idrotten. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.