Glädjen att följa Mjällby från hörnflaggan... .
Under 2025 har jag haft förmånen att uppleva idrottens starka kontraster
Jag hade det stora nöjet att uppleva friidrotts-VM i Tokyo i september ”live”! Nu med lite distans till evenemanget vill jag hävda att det är det mest globala och jämlika sporten av alla sporter! Män och kvinnor tävlande på samma arena och ibland även i samma gren (mixed stafett finns ju numera på programmet), deltagare från absolut världens alla hörn och fler deltagande länder i ett internationellt mästerskap kan ingen annan sport uppvisa.
Men inte nog med det, något av motsatsen uppstod när jag blev entusiastisk åskådare vid Mjällbys framfart i fotbollsallsvenskan - bara en kort bit från sommarstugan.
Två skilda, men härliga bilder från mitt 2025.

Att dessutom se fullsatta läktare i Japanvarje dag i nio dagar, med glada, upprymda Japaner så fort en av deras hjältar med minsta möjliga marginal tar sig vidare från försökstävling eller semifinal. Inget buande, inga bengaler och inte heööermaskerade åskådare, inga inkastade föremål på arenan och inget avbrott i programmet för att de aktiva kramas i en hög så fort någon gjort det som hela tävlandet går ut på.
Bragd-diskussion
Att då också se lilla landet Sverige ta tre medaljer, varav två guld, är helt enkelt fantastiskt och anmärkningsvärt. Landet med dåligt betalda friidrottsproffs och en skolidrott knappt värt namnet längre och ett klimat som knappast lockar till utomhusidrott året runt i en sommarsport.
Att välja vem som ska få Bragdguld av Duplantis, Ståhl eller Almgren löser sig kanske automatiskt då Duplantis redan har fått det två gånger och således inte kan få det igen. Guld är bättre än brons och ett mästerkast i sista omgången är ju svårt att stå emot när bragden men stort B ska utses.
Eller är det så? Almgren vinner en bronsmedalj på 10 000 meter. En löpgren som miljontals människor världen utför dagligen, varje dag, året om. Det finns motionslopp med elitdeltagande varje dag, någonstans i världen, och det är i princip omöjligt att missa en löptalang i hela världen med de förutsättningarna. Dessutom kräver den sporten ingen dyr utrustning som gör det svårt att utöva. Hade Andreas Almgren tagit guld så hade saken varit klar men hans prestation tycker jag slår både Ståhl och Duplantis. Men vad som är bragd är ju en annan sak och det får andra bedömare fundera över.
Mjällbys bedrift
Jag och hustrun har sedan nästan tio år ett fritidshus i Hällevik, vilket har gjort att jag börjat följa fotboll mer än tidigare då trakten ju präglas av Mjällby AIF. Det är mer eller mindre en självklarhet att i sällskap med grannarna gå på hemmamatcherna när det ges möjlighet. Det är för min del idrott som det var ”på den gamla goda tiden” - ta cykeln till idrottsplatsen, ställa den mot en björk, för att sedan stå tre meter från hörnflaggan och uppleva allsvensk fotboll efter att först stöttat föreningen och min mage med en grillad med bröd! Att få uppleva bedriften som laget nu gjort är sannerligen en av årets största sportupplevelser.
Jag och hustrun (som från att varit tämligen ointresserad av bollrullandet på gräs, har blivit MAIF-fan och har åsikter om spelsystem och passningsteknik) var på plats vid den avslutande matchen. Den lilla hemmaarenan Strandvallen var till brädden fylld av sjungande, böljande publikhav - en ståpälsupplevelse!
Mjällby AIF gjorde det omöjliga möjligt och fick hela bygden i gul-svart frenesi. Allsvensk vinst och poängrekord! Prestationen är verkligen en bragd, kanske inte räcker hela vägen till bragdguld, då det är svårt att jämföra med internationella prestationer, men årets bästa nationella prestation är värt någon form av pris.
Mest lästa just nu
Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé. För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar