Ettan öppnar för elitklubbarna
Som väntat, gav tyvärr inte fotbollens möte med Folkhälsomyndigheten (FHM) i fredags något resultat. Men nuvarande föreskrifter från FHM i kombination med Anders Tegnells senaste uttalanden gör att Ettan kan dra igång seriespelet den 13-14 juni. Nu måste RF snabbt förankra det hos FHM, skriver Johan Englund, ordförande i Intresseorganisationen Ettanfotboll.
Det är många turer kring återstarten av elitidrotten, men efter de senaste dagarnas cirkus gäller det att se till fakta. Det stora problemet är att RF (som av FHM och regeringen betraktas som motpart för all idrott) inte aktivt och konstruktivt arbetar för elitidrottens och just nu fotbollens räkning. RFdeltog inte ens i fredagens möte.

I fredags konstaterade ju Tegnell tydligt att genomförandet av en match med 22 vuxna spelare inte är ett problem ur smittspridningssynpunkt, utan att det är eventuella folksamlingar kring arenor, på sportbarer, etc, man är orolig för. Faktum är att detta tillsammans med de gällande föreskrifterna, det riskbedömningsverktyg FHM själva lagt ut för de som arrangerar evenemang med högst 50 personer, gör att Ettan kan starta seriespelet den 13-14 juni. Det här är riskbedömningsverktyget:
- Träningsmatcher och tävlingsmatcher för seniorer
Anders Tegnell har i fredags tydligt konstaterat att 22 spelare på en fotbollsplan som spelar match inte är ett problem gällande smittspridning.
- Evenemang med högst 50 personer
Ettanfotboll har gått igenom riskbedömningsverktyget och kan konstatera att vi kommer att följa detta och att vi inte på någon av punkterna ser några problem. Punkterna i riskbedömningsverktyget är:
o Stort antal deltagare. Nej, vi håller oss med råge under 50 personer eftersom vi spelar utan publik.
o Internationellt deltagande. Nej, vi har inget internationellt deltagande som reser in och ut.
o Deltagare med samhällsviktiga arbeten. Nej, vi rekommenderar sådana personer att inte delta.
o Riskgrupper. Nej, vältränade, avlönade, fotbollsspelare, tränare, m fl, kring arrangemanget är inte riskgrupper. Skulle någon ledare vara i riskgrupp, får vederbörande avstå medverkan.
o Typ av aktivitet. Nej, 22 spelare som spelar är inte ett problem, konstaterade Tegnell i fredags. Vi är utomhus. Ledare och annan personal utanför planen iakttar samtliga allmänna råd om avstånd, handhygien, etc. Vi har de facto en väsentligen mer kontrollerad miljö än t ex en butik, kollektiva färdmedel, etc.
I tillägg till att vi arbetat igenom FHM:s riskbedömningsverktyg har vi förhållit oss till ytterligare ett antal faktorer:
- Nödvändiga resor. Fotbollen i Ettan spelas av individer som har fotboll som yrke. Detsamma gäller ledare. I detta yrke är det nödvändigt att resa för att genomföra den del av yrket som innebär matchspel. Detta är alltså inom ramen för de allmänna råden. Lagen reser i en sluten miljö; egna bilar eller buss, undantaget när man flyger till Umeå och Luleå för att spela. Och ja, det är nödvändiga resor. Det är så vårt yrke ser ut och det är så vårt avlånga land är beskaffat.
- Risk för folksamlingar utanför arenan, på sportbarer, etc, i anslutning till matcher. Anders Tegnell hänvisar till detta som det stora problemet. Ettan har ingen stor publik. Publiksnittet förra säsongen var drygt 400 personer. Så, nej här finns inget problem. Dessutom kommer vi att uppmana de som följer Ettan att se matcherna hemma, på TV.
- Bortasupportrar. Lagen i Ettan har inga bortaföljen som reser till andra orter för att se sitt lag.
I tillägg till ovanstående vidtar vi följande åtgärder:
- Ettanfotboll har redan manualer för genomförande av evenemang, säkerhet, säkerhetsansvariga. Utöver detta, planerar vi en särskild utbildning av samtliga säkerhetsansvariga inför starten av seriespelet.
- Ettanfotboll avser också att införa ett antal särskilda förhållningsregler kring tränings- och tävlingsmatcher avseende handhygien, kontroll av sjukdom, stopp för all servering, etc, som går utöver de allmänna råden från FHM, som i allt väsentligt liknar de sk ”protokoll” som SEF tagit fram.
FHM särbehandlar fotbollen negativt…
Vid upprepade tillfällen har FHM konstaterat att fotbollen inte ska särbehandlas. Men negativ särbehandling är ju tyvärr precis det som är fallet nu. Det man säger om starten av Allsvenskan innebär ju just en negativ särbehandling av en yrkeskategori. Det innebär också att fotbollen som näring är negativt särbehandlad i denna kris relativt alla andra näringar. Genom att klumpa ihop behandlingen av all senioridrott, ställs detta ännu mer på sin spets; all övrig senioridrott får lida av FHMs bedömning av Allsvenskans fans påverkan på folksamlingar på sportbarer.
…och det gör RF också
Också RF särbehandlar elitfotbollen negativt. Tänk om detta hade utspelat sig i oktober… Då hade alla de stora kommersiella, professionella idrotterna varit i full gång. Inte bara fotbollen, utan hockeyn, handbollen, innebandyn, basketen… Björn Eriksson förefaller tyvärr ha en olycklig beröringsskräck när det gäller att hantera olika idrotter olika och olika delar av en särskild idrott baserat på dess individuella, förutsättningar. Det är inte rimligt att inte särskilt hantera fotbollen, som vid den här tidpunkten på säsongen sannolikt svarar för ca 70-80 % av all idrottsaktivitet. Min och Ettanfotbolls uppmaning till RF är: Behandla elitidrotten och elitfotbollen som den näring den är och arbeta för att elitfotbollen kan komma igång; det är er skyldighet mot er medlem SvFF.
Nu måste politiken agera
Slutligen är avsaknaden av politisk aktivitet bekymmersam. Elitfotbollen är en näring på randen till katastrof och det är här och nu. Regering och Riksdag ”äger” direktiven till myndigheter och kan faktiskt agera själva, som i andra länder; man behöver inte stå i kulisserna bakom FHM, när man där så uppenbart säger mot sig själv och förefaller vara inne på att Idrottsnäringen ska ta ansvar för andra näringar.
Det är bråttom nu…
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja























































Skriv kommentar