Omöjliga Tove tog sitt 23:e VM-guld
Störst i VM-historien.Men orienteringens Tove Alexandersson, 34 år, får trycka upp nya visitkort. Lördagens avslutande VM-stafett i finska Kuopio blev Toves 23:e VM-guld i karriären, en tangering av schweiziskan Simone Nigglis rekordnotering.
I antalet VM-medaljer är Tove störst sedan tidigare, 36 medaljer mot Nigglis 31
Omöjliga Tove tog sitt 23;e VM-guld
.
Det svenska laget, med Tove som sista strecks löpare, dominerade stort i en svårbemästrad terräng. Hanna Lundberg inledde och växlade över till Sanna Fast i tätkänning. Fast, 26 år och som tävlar för IFK Göteborg ökade tempot och kunde växla ut Tove på sista sträckan med ett försprång på 2.28 minuter före jagande Norge och Schweiz.
Det var sjätte raka VM-guldet för Sveriges damer.
-Otroligt häftigt, Hanna och Sanna sprang fantastiskt bra, det var bara för mig att förvalta den utgångsläge som jag fick, summerade Tove Alexandersson.
Hon var inte alltför upphetsad över att tangera Simons Nigglis 23-VM-guld.
-Jag tittar inte så mycket bakåt, jag är mest i nuet och fokuserar framåt. Jag tror det är farligt att fastna för mycket i det förflutna, det är bättre att fokusera framåt. Men visst är det något extra att vara på samma nivå som Simone, sade Tove till media.
Hennes första VM-medalj bärgades i franska Savoie 2011 då hon som 19-åring ingick i Sveriges bronslag i stafett. Det första VM-guldet var i hamn i VM i Strömstad 2016 på medel distans.
Av idrottens damstjärnor, typ simningens Sarah Sjöström eller längdskidåkningens Frida Karlsson/Ebba Andersson tävlar Tove Alexandersson i en helt annan ekonomisk klass.
Ja, hon är sedan flera år heltidssatsande, men på en nivå som inte är jämförbar med de ovan nämnda.
Hennes totala sponsorintäkter, inklusive bidrag från SOK, Sveriges olympiska kommitté uppgår till cirka två miljoner kronor.
SOK-stödet, 300 000 kronor, är en direkt följd av hennes satsning på skidalpinism, skimo, som gör entré på det olympiska programmet i OS i Milano/Cortina 2026.
I mixed klassen jagar Tove, tillsammans med Jerker Lysell, en OS-plats i höstens kvaltävlingar.
I en intervju med SvT om skimo i vintras såg Tove Alexandersson inga problem med att tävla mot ryska utövare i sporten. Ett uttalande som hon senare korrigerade och menade att hon blivit feltolkad.
Tove har alltid poängterat att hon tävlar för glädjen och förmånen att ständigt få uppleva nya utmaningar, samt att hela tiden vara närvarande i naturens olika skiftningar.
I orientering blir du rik på upplevelser, prispengar är ett okänt begrepp i VM-sammanhang. Blygsamma summor kan vinnas i Världscupen samt O-ringens elitklass, den svenska massmönstringen, i år i Jönköping 20-26 juli.
Alexandersson var åtta år då hon började rada upp segrar i skogarna runt Borlänge, hemorten. Envisheten och viljan att hela tiden utvecklas stack ut redan i unga år.
Hennes medaljiver, och starka personlighet, har inte väckt sponsormarknadens intresse. Orientering saknas på det olympiska programmet, det är ett minus när kontrakt ska signeras.
Tove har också ett stort antal VM-medaljer i skidorientering, samt är världsmästare i sky running, terränglopp i alpin miljö. Hon var 2018 regerande världsmästare i tre sporter samtidigt.
Herrstafetten i Kuopios backhoppningsarena blev ett svenskt fiasko.
Slutmannen Max-Peter Bejmer har stora svårigheter i kuperade terrängen. Sprang i mål som femte lag, men väl i mål diskvalificerades det svenska laget då Bejmer stämplat vid fel kontroll.
-Jag gör ett parallell fel på stigarna och följer inte kompassen. Jag visste inte ens om att jag stämplat fel och jag sumpade förtroendet jag fått. Det är trist och kommer att ta ett tag att hantera, sade en uppgiven Max Peter Bejmer, 33 år, uppvuxen i Vällingby och med Malungs OK Skogmårdarna som klubbadress.
Norge vann stafetten före Schweiz och med Finland på bronsplats.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg lämnar sin post.
"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…
Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Centrala Oslo var förvandlat till ett stort rött, blått och vitt folkhav under måndagskvällen. Tålmodigt väntade fansen på att få se sina VM-hjältar.Runt 100 000 prsoner ville ovillkorligen hylla fotbollshjältarna vif hemkomsten på måndagen. City och i synnerhet området runt slottet var totalt belamrat av glada människor som alla ville komma nära spelarna och ledarna när de anlände i buss efter attha landat på Gardemon.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår





















Skriv kommentar