150 miljoner i omsättning i skogen
Orienteringens världsetta, Tove Alexandersson, 34 år, med unika 23 VM-guld, har visat sig mänsklig i den 59:e upplagan av O-ringen som har avgjorts med fem etapper i och utanför Jönköping.
Totalt gjordes cirka 75 000 starter i årets upplaga av O-ringen, och den turistekonomiska omsättningen för näringsliv och besöksnäring uppskattats till cirka 150 miljoner kronor, något lägre än i Oskarshamn förra sommaren. 14 Smålandsklubbar väntas få dela på cirka 6 miljoner för sina arbetsinsatser.
Simona Aebersold, 27 år, vann D 21 Elit, hon belönades med 80 000 kronor och bröt Toves O-ringensvit med 12 raka totalsegrar.
Hon vann även fyra av fem etapper och Tove har nu endast en seger på de senaste sex loppen. Simona Aebersold vann VM-guldet på lång distans i finska Kuopio, följde upp med tre raka etappsegrar i Smålands-terrängen, Tove toppade Husqvarna-sprinten, men var chanslös i den femte och avslutande etappen i O-ringen.
I sammandraget toppade schweiziskan med en marginal på 6,31 minuter, före just Tove som vid start var 2,03 minuter efter.
I den start kuperade terrängen med en bestigning av Taberg , som höjer sig brant mot omgivningen var Simona obeveklig och ökade sitt försprång kilometer efter kilometer, banans längd var totalt 11.4 km.
-Jag bara njöt de sista bitarna av loppet, men helt kunde jag aldrig koppla av. Jag visste ju att Tove jagade bakom mig, sade en lycklig vinnare.
Hon är från Bern och dotter till en tidigare schweizisk världsmästare, Christian Aebersold. Hon är skolad i både Norge och Sverige och tävlar för IFK Göteborg Orientering. Hon är sambo med den norske världsmästaren Kasper Harlem Fosser som även han tävlar för IFK Göteborg.
Tove Alexanderssons segersvit med 12 raka totalsegrar i D21 Elit har nu brutits och frågan som ol-världen ställer sig är om hennes regenttid är över. Eller var insatsen i O-ringen och VM-missen på lång distans endast ett mindre hack i en enastående karriär?
Av säsongen återstår främst tre toppevent, World Games i5-13/8 i Chengdu Kina, enbart sprint, EM i belgiska Hasselt, 24/8-1/9 och Världscupens finaler i Uster, Schweiz 24-25/9. I samtliga tre event är Tove försvarande mästare.
Är hon kvar på tronen i höst eller är Simona Aebersold nummer ett?
Emil Svensk, Stora Tuna, vann H 21 Elit för andra året i rad och hade totalt 5,07 minuter ned till andra placerade Mats Peter Bejmer. Svensk har sprungit i ledning sedan första etappen och har dominerat årets herrklass. Banans längd var 14,2 km och segrartiden 1,20 27 minuter väcker tveklöst respekt.
Deltagarantalet var något färre än föregående O-ring men redan nästa sommar väntas ett rejält uppsving då tävlingen flyttar till Göteborg, en mycket attraktiv arrangörsstad.
Bland de tusen tals som fanns på plats även denna O-ring återfanns Peo Bengtsson, idag 92 år, och en av grundarna 1965, då tillsammans med Sivar Nordström, (1933-2013). Nej, Peo letade inga kontroller denna gång, han nöjde sig med att heja på sina klubbkompisar i Pan – Kristianstad.
-Rörligheten är nu för tiden inte den bästa, sade Peo, som är O-ringen historiens, jag hela ol-sportens, verkliga pionjär.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Vi är inne på sista timmarna, sedan ska Graham Potter presentera sin VM-trupp.
Spänningen ökar, spekulationerna avlöser varandra, uppgifterna varierar, likaså namnen på de spelarna.
Vid fyratiden på tisdagseftermiddagen offentliggör Graham Potter vilka 26 spelare han har förtroende för. Vilka blir något så unikt som VM-spelare
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar