Göteborg berett att satsa 14, 6 milljarder

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.

En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.

Lisebergshallen är redan riven och borta. Nu står populära Valhallabadet på tur. Sedan Scandinavium.

Sverige främsta evenemangsstad ska förändra profilen, utbudet och möjligheterna. Och nybygget ska få kosta, det är oundvikligt

Politikerna har ältat frågan i många år. Åsikterna har skiftat från tid till annan.

Inget ska saknas

Kostnadsberäkningarna avskräcker, förstås.

Men nu förefaller det som om de ansvariga har hittat ett gemensamt spår.

Nya Scandinavium planeras att uppstå på eller nära tomten där Valhallabadet ligger i dag. I samma område   tar jättearenan, som ersätter Scandinavium en stor del av ytan.I samma kvarter blir det också ett logistikcentrum, som ett nav för alla besökare, då även mässhallarna involveras i jättekomplexet, Tillkommer gör nya idrottshallar för inomhusidrott, plus nya badet och, ersättaren till Lisebergshallen blir som ett annex. inte nog med det, under hela härligheten  planeras  en ishockeyhall och här kräver jättearenan, som ersätter Scandinavium, mycket plats ut mot Skånegatan, eller Evenemangsgatan som den också kallas eftersom Ullevi ligger i andra änden. 

Fem arkitektbyråer

Arkitektbyråerna är redan utsedda – racet har börjat. De har fått ta del av intentionerna hur det är tänkt och ska nu mera specifikt utforma sina respektive förslag.

– Det är en känslig miljö, det är därför vi har en referensgrupp bland annat för kulturmiljö som ska analysera förslagen utifrån den aspekten, kommenterar Niclas Malmeling, projektledare för det nya centralbadet.

Utseende och logistik

Han är väl medveten om att Valhallabadet har en speciell plats i hjärtat hos många göteborgare.

Om hela processen varit seg tidigare så råder nu helt andra villkor. Många byråer ville vara med, men det har skett ett urval. 

Arkitektbyråerna är redan utsedda – racet har börjat. 

Ansvariga ska sedan bedöma och  får ta sin tid och samtidigt ska allmänheten få säga sitt..

Redan i september ska en vinnare koras – bland de fem utvalda. 

– Vi har fått in förslag från väldigt kompetenta och erfarna arkitektkontor, säger Niclas Malmeling i projektgruppen.

Fem arkitektbyråer

Om hela processen varit seg tidigare så råder nu helt andra villkor - Redan i september ska en vinnare koras – bland fem utvalda. Ansvariga ska bedöma, under en tid då processen är sekretessbelagd .

Nu nu går det undan.Göteborgarna har fram till 20 juli på sig att lägga sina röster. Sedan tas åsikterna med i respektive jurys bedömning av vilka förslag som segrar. Slutliga beslutet och vnnarna utoppas i september.

Göteborgarna har fram till 20 juli på sig att lägga en röst. 

Stort intresse

– Det är en känslig miljö, det är därför vi har en referensgrupp bland annat för kulturmiljö som ska analysera förslagen utifrån den aspekten, kommenterar Niclas Malmeling, projektledare för det nya centralbadet.

Han är väl medveten om att badet har en speciell plats i hjärtat hos många göteborgare.

Gensvaret för tävlingarna har och är och har varit stort., logiskt nog med tanke på satsningen storlek

Thomas Ejderhov

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.

Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är  inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja