Rekordmånga vill se basketdrama
Snön lyser med sin frånvaro men idrottsintresset är det inget fel på. Tre Kronor drog rekordpublik till Beijer Hockey Games och på måndag sätter svenska basketlandslaget ett nytt publikrekord när de spelar i Globen mot Turkiet. En yngre publik börjar ta sin plats på läktarna.

När SVT i höstas redovisade sina tittarundersökningar visade de att basketen var en av de idrotter som lockade flest unga tittare. Upplevelseinstitutets siffror visade samma sak och nu ser vi även effekten på läktarna. När herrlandslaget kliver in i det stora EM-kvalet, efter att ha städat av Danmark och Vitryssland i förkvalet, blir det publikfest i Globen.
Publikrekordet överträffat
I skrivande stund har 9000 biljetter sålts och Svenska Basketbolförbundet räknar med att det blir ännu fler. Publikrekordet på 8045 som sattes för två år sedan är redan slaget. - Det är en ung publik, självklart många turkiska fans men majoriteten är svenskar som hejar på Sverige.
Varför börjar då basket bli allt mer populärt?
Jo, dels har NBA på senare år aktivt spridit basketen över hela världen på ett annat sätt, de är också väldigt frikostiga med sina rörliga bilder. Alla kan lägga upp highlights i sociala medier utan att bli jagade av TV-bolag som köpt rättigheter.
Sedan gäller en annan demografi i Sverige idag med många influenser från hela världen. Basket är en sådan stor sport globalt att internationella basketbollförbundet FIBA faktiskt har många fler följare än FIFA i sociala medier.
Då kommer stjärnorna
Vad gäller det sportsliga så måste Sverige åtminstone nå en tredjeplats i den fyrlagsgrupp som består av Sverige, Turkiet, Kroatien och Nederländerna. I potten ligger biljetter till basket-EM 2021, ett EM då förmodligen de största svenska stjärnorna Jonas Jerebko, Jeffery Taylor och Marcus Ericsson kan spela.
Men för att nå dit krävs att ett gäng lagspelare med stor kämpaglöd och stort läktarstöd fightar sig till några vinster i kvalet. Det inleds på bortaplan i Kroatien ikväll, fedag och fortsätter sedan med hemmamatchen i Globen på måndag.
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Genom att integrera Holistals hälsotjänster med GolfStars erbjuds de nära 15 000 medlemmarna i Sverige en möjlighet att förbättra både sin fysiska och mentala hälsa.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.
Skriv kommentar