Företagens viktiga roll för jämställd idrott

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Tidigare i år tillträdde Lise Klaveness rollen som ordförande för det norska fotbollsförbundet. Norge fick därmed sin första kvinna på posten och Klaveness är, tillsammans med flera andra kvinnor, en del av den positiva trend vi ser inom idrotten. På både nationell och internationell nivå börjar kvinnor ta större plats. 

Här i Sverige går att nämna Erika Grahm, Brynäs IF, som blev första kvinnliga sportchef för ett herrlag och Jenny Silfverstrand som tillträdde som vd för SHL. Dessa exempel visar på en tydlig trend inom idrotten, där damerna har tagit sin rättmätiga plats bredvid männen.

Allt fler stolar i styrelserummen innehas av kvinnor.

Senaste tiden har flera publikrekord överträffat på damfotbollsmatcher. Det senaste mötet mellan Barcelonas och Real Madrids damlag lockade rekordstor publik och tidigare i år skrev SVT:s sportchef Åsa Edlund Jönsson här på IA, att intresset för damidrott äntligen startat  i form av nya stora Tv-avtal. Jag och mina kolleger var nyligen på Gamla Ullevi och såg damlandslaget i fotboll säkra en plats till VM 2023. 

Skattesystemerts snedfördelning

På Borås Arena samma tid spelade F19 landslaget till sig en plats till EM 2022. 

Men samtidigt kvarstår flera problem. Bland annat har en svensk debatt pågått sedan ett par veckor tillbaka, om hur regler och skattesystem snedfördelar sponsring i Sverige, vilket gynnar herrarna. 

Fördelarna med en mer jämställd idrott är många. Med fler framstående och offentliga kvinnliga idrottare skapas fler förebilder för unga tjejer. En mer jämställd idrott hjälper oss därmed att bygga ett mer jämställt samhälle. Det finns också fördelar för näringslivet. Genom sponsring kan företag bygga mer hållbara och jämställda varumärken, genom att finansiera cuper, tävlingar eller damlagens verksamhet rent generellt.

Det går dock att begära från näringslivet. Eftersom en stor del av idrottens pengar kommer från enskilda företag kan dessa skapa och förstärka trender. Ett utökat samarbete mellan näringslivet och idrotten bidrar till att förverkliga den positiva trend vi ser inom damidrotten. 

Företagens vinst

Sponsring är så mycket mer än att bara öka sin exponering – det finns värden kopplade till idrott som kan förknippas med företag genom sponsring. På min arbetsplats brukar vi säga att sponsring stärker företagens affärer. Det behöver inte alltid ta formen av positiva resultat, utan lika mycket vilka värden ett företag vill associeras med.

Som sponsor av damidrott kan företag bidra till att bygga ett modernt och jämställt samhälle, och förknippas med de positiva värden som följer med det. 

En genomtänkt och långsiktig satsning på ett partnerskap inom sponsring ger positiva effekter på flera plan. Det gör det till ett svårslaget alternativ – både för näringslivet och för idrotten.  

Daniel Svenberg

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.

 Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.

Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.

Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.