Allsvenskans lönelista, så tjänar de bästa
Sensationslaget Mjällby, som toppar allsvenskan i fotboll inför omstarten i slutet av juni har inga spelare topp 10 på allsvenskans lönelista.
Ja högst avlönade Mjällbyspelare är 28-årige mittfälts spelaren Jesper Gustafsson som under 2024 hade en inkomst av tjänst på 831 000 kronor, han återfinns långt ned i skatteverkets uppgifter över den allsvenska lönebilden.
Det är också värt att notera laget toppforward, Abdoulie Manneh, 20 år, från Gambia och sex allsvenska mål hittills har en lönebild på 334 000 kronor. Inte heller lagets danska stjärna Nicklas Röjkjär, 26 år, och fem mål den här säsongen tillhör de högavlönade eller 355 000 kronor enligt skatteverkets uppgifter.
Bra på affärer
Både Manned och Röjkjär har kontrakt över nästa säsong och är heta på sommarens silly season, transfermarknad. Mjällbys sportchef, Hans Larsson, har i intervjuer sagt att Mjällbys prislapp ligger på 25 miljoner kronor, minst, för var och en.
Hammarby har enigt uppgifter visat intresse för Rökjär, ett intresse som svalnat efter Hans Larssons besked.
Malmö FF, som haft en svag vårsäsong, har fyra spelare på topp tio, och för första gången sprängs tre miljoners vallen för allsvensk fotboll.
Det är ytterbacken, eller numer wingback, Gabriel Busanello, 26 år, med brasilianskt pass och MFF-spelare 2023. Han skrev då ett kontrakt på fyra år. Enligt skatteverkets uppgifter tjänade han 3 152 000 kronor under 2024..
Han följs närmast av Deniz Hummét, tidigare Djurgården och den här säsongen i Gamba Osaka i Japan. Hans lön i Djurgården uppgick till 3 003 700 kronor. På tredje plats ännu en Malmö-spelare, veteranen Oscar Lewicki 2 840 600 kronor.
Har tappat i lön
Förra säsongens nummer ett på lönelistan, målvakten Ismael Diawara, tidigare AIK, nu i Sirius har halkat ned till nionde plats med 1 801 000 kronor i ersättning.
Bland Sveriges vinteridrotter, ishockey, bandy, innebandy, handboll och basket, har tidigare skatteverkets siffror, inkomst av tjänst under 2023, placerat Skellefteås hockeyforward, Jonathan Jonsson i lönetopp med 2 390 100 kronor eller 199 175 kronor i månaden. Följd av Linköpings Markus Ljungh, 2 198 800 kronor och Färjestads Joel Kellman 2 148 900 kronor.
I granskningen är uppgifter om utländska spelare inte 100 procentiga. Det är vanligt att spelare med annan nationalitet låser del av lön i olika bonussystem, sign on och sign off vilket inte syns i den deklarerade inkomsten.
För fotbollen avses taxeringsåret 2025, och visar därmed inkomst av tjänst under 2024. Beloppet avser den totala inkomsten, det vill säga inkluderar eventuell inkomst vid sidan av idrotten.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Hur bygger Graham Potter landslaget i ödesmatchen i kväll mot Ukraina? In get har framkommit de senaste dagarna då träningarna har varit stängda och spelarna uppmanades att vara tysta i samtalen med journalister.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Att sitta hemma, varmt och bekvämt och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare. Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på Bonnier News som har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















Skriv kommentar