Nya hyllningar för mästarna

Efter en vild festnatt på restaurang Trägår´n i Göteborg var guldhjältarna på tisdagseftermiddagen hemma i Sölvesborg för hyllningar vid Resecentrum och vidare till Hällevik och Strandvallen. Sist att kliva av bussen var Jacob Bergström som i en intervju med Blekinge Läns Tidning klargjorde att nu var det barnen som gällde, ”jag ska hem direkt”. 

För tränaren Anders Torstensson grumlades guldglädjen av uppgifter i Fotbollskanalen att han var på väg att lämna rollen som huvudtränare. Assisterande tränaren , norrmannen Karl Marius Aksum, var högaktuell för att ta över rollen som huvudtränare.

Guldhjältarnaanländer till stationen i Sölvesborg och möttes av många supporters Foto: Johan Nilsson / TT /

-Jag dementerar med kraft, jag har flera gånger sagt att jag har en tills vidare anställning.  Jag sitter inte i några samtal om något annat. Nej, jag dementerar dessa uppgifter med kraft, sade Mjällbys guldtränare, deklarerade Anders Torstensson.

Jesper i lönetopp

I guldvinnande Mjällby är lagkapten Jesper Gustafsson, 30-årig mittback den högst avlönade spelaren med en månadsinkomst på cirka 70 000 kronor.

 Skatteverkets uppgifter avser taxeringsåret 2025, och visar inkomst av tjänst under 2024. För Jesper Gustafsson är beloppet 831 000 kronor, eller 69 250 kronor i månaden.

Mjällbys lönekostnad är låg, och kan inte jämföras med exempelvis Malmö, ja snarare i nivå med Värnamo, klara för nedflyttning till Superettan, och Degerfors, Öster och Halmstad som med tre omgångar kvar att spela slåss för sin allsvenska existens.. 

Tjänar mest i allsvenskan

Mästarna har inga spelare på topp tio på allsvenskans lönelista som toppas av  Malmös brasilianske ytterback, Gabriel Busanello, 26 år, som enligt skatteverkets uppgifter sprängde tre miljonersvallen under 2024 med en årsinkomst på 3 152 000 kronor.  

På andra plats, förre Djurgårds-spelaren Dennis Hummét, den här säsongen i Gamba Osaka i Japan, Hans lön i Djurgården uppgick till 3 003 7000 kronor. På tredje plats ännu en Malmö-spelare, Oscar Lewicki, 2 840 000 kronor.

Bakom Jesper Gustafsson i Mjällbys interna lönelista återfinns 1-0-målskytten på Gamla Ullevi, Jacob Bergström med 706 400 kronor följd av Viktor Gustafsson, 749 100 kronor och Tom Pettersson, som fixade 2-0, 668 300 kronor.

Succémålvakten Noel Törnqvist, som vid årsskiftet tillhör italienska Como , lämnar med årsinkomst på 524 000 kronor. En majoritet av spelarna har en lönebild som understiger 500 000 kronor.

Kontraktsmässigt ser det bra ut inför kommande säsong.

Ny målvakt på väg in

  Flera av lagets viktigare spelare, som nämnde Jesper Gustafsson och Jacob Bergström har kontrakt även över 2026, Tom Pettersson är bunden till 31/12 2027, detsamma gäller försvarsspelaren Axel Norén som under säsongen har provats i blågula sammanhang.

Hyllade sportchefen Hasse Larsson är definitivt på jakt efter ny målvakt, här har Östers Robin Wallinder nämnts som ett möjligt alternativ.  Wallinders kontrakt går ut och han har meddelat att han inte ska förlänga med Öster.

I allsvenskan återstår tre omgångar,  Mjällby möter Norrköping hemma på Strandvallen på söndag, 26 oktober, 14,00. Nya hyllningar att vänta.

Kjell Nilsson 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.

I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK  till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nu är det inte många dagar kvar til dess att vinter-OS inleds. Då kommer beskedet att TV4 och HBO Max som ska sända grannlåten nu har satt sig ned och fördelat tävlingarna, d v s vem som ska sända vad.

Då framkommer det nya – att spelet bakom det offentliga innebär att  det inte blir något skidskytte i SVT under OS.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen