Utan spaning har vi ingen aning - tills nu
Så bra det blir med samarbete. Nu har äntligenr den slutliga upplösningen i trilogin som pågått sedan 2021 blivit klar. BFUF, Riksidrottsförbundet, Svensk Scenkonst, Svensk Live och Visita har levererat de slutliga siffrorna som evenemangsbranschen saknat i decennier.
Evenemangsbranschens omsättning 2023 visar på 53,2 miljarder, antal sysselsatta 106 400, antal årsverken 32 900.

Och notera, 53 miljarder är exklusive turismomsättningen som troligen är minst lika mycket till vilket ligger i linje med Stockholms handelskammares rapport 2021.
Fördelningen på Evenemangsaktörer
Evenemangspopulationen EP, består enligt rapporten av 35 procent aktiebolag, 9 procent ideella föreningar, 50 procent enskilda firmor och 6 procent övriga bolagsformer.
Den största reseanledningen i Sverige i enligt Visita är att besöka släkt och vänner och svår att påverka för destinationerna i Sverige. Rapporten belyser evenemang som en väldigt viktig reseanledning som går att värdera och påverka för att öka lokal omsättning och sysselsättning.
Pandemin har tydligt påvisat avsaknaden av event och upplevelser i världsklass. Många länder fokuserar nu på ett internationellt värdskap där fler kan vara del av något större där man tillsammans arbetar mot ett gemensamt mål.
Evenemang stärker Sveriges konkurrenskraft och attraktivitet och siffrorna i rapporten är värdefulla då prioriteringar och politiska beslut behöver baseras på trovärdiga underlag och samlad statistik. En robust statistik utgör också grund för att fördjupa förståelsen för idrottens och kulturens bidrag till Sveriges och regioners attraktivitet – genom konstnärliga, underhållningsmässiga och socialt inkluderande värden.
Event och möten är som ett isberg. Det som syns på ytan är PR, attraktionskraft för destinationer och ekonomi men de stora värdena, medborgarnas stolthet, integration, folkhälsa, rörelseglädje, och möjlighet till volontärskap och att vara del av ngt större ligger under ytan.
Den som tar fram en formel på ESR, Event Social Responsibility för att räkna fram nyckeltal för de viktiga mjuka värdena, förebilder, inspiration till rörelse, folkhälsa, stolthet och livskvalitet hos medborgarna skall ha ett Nobelpris i ekonomi.
Milstolpe utvecklingen
En enad bransch och nyckeltalen från ”Evenemang i siffror” flyttar upp evenemangen högre upp i dagordningen på flera departement och hos turismsveriges organisationer.
”Evenemang i siffror” är en milstolpe i svensk destinationsutveckling. Nu är det dags att vända affärsmodellen 180 grader så att de internationella förbunden jagar Sverige för värdskapet. Sverige behöver inte använda greenwash, pinkwash och sportwash. I Sverige samverkar lokala aktörer mot ett gemensamt mål och rättighetsinnehavarna får ny standard när de arbetat med oss och våra USPar, demokrati, hållbarhet och jämställdhet.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja























































Skriv kommentar