Klassisk klubb illa ute i ekonomisk press

Kravet pressar ledarna i speedwayklubben Piraterna. 1,6 miljoner kronor måste fram innan 26 juni, annars måste Motalaklubben ge upp platsen i serien. 

Det är förståeligt om ledningen har sömnproblem just nu. De har blott två veckor på sig att hitta 1,6 miljoner.

Detär länge sedan så här många östgötar ville se Motalaklubben Piraterna tävlingsköra. Det är största anledningen till att klubben nu saknar pengar och att existensen hotas

Hemmapremiären mot Smederna blev det aldrig någotmed då pengar saknades…

En storanledning är det stora publiktappet jämfört med 2024.  Så många som 300 åskådare har saknats i snitt per match. 

”I och med de kända banproblemen så har all kraft i föreningen gått åt till att säkerställa att få banan till ett körbart skick. Otroligt många mantimmar har lagts just här vilket gjort att har gjort att inga resurser funnits över till försäljning, marknadsföring samt söka nya samarbetspartners”, skriver klubben.

Ledningen framhåller också det faktum att Piaterna att inte har några skulder men att intäkternae inmte inte täcker utgifterna för att slutföra säsongen.

Piraterna är en speedwayklubb  som gjorde debut 1949 i högsta serien och har vunnit lag-SM-guld två gånger – 2011 och 2013. Hemmaarenan på Dunteberget har numera sponsornamnet RMV SKOG Arena. Publikrekordet är 6 800 personer mot Indianerna den 4 september 2011.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

 Den tionde kullen av deltagare, med bl a Anja Pärson har nu tagit examen vid Handelshögskolan i Stockholm. Den skräddarsydda utbildningen Management Diploma for Athletes (MDA) som Anders Sewerin introducerade via Cruyff Institute är numera en viktig del i Handelshögskolans Center for Sports and Business. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.