Nyemission ger klubben resurser

Med sikte på SHL har Djurgården Hockey AB tagit in 12 310 000 kronor i en så kallad riktad nyemission av aktier. Sista datum var 31/12 2024 och vd. Matthias Sånemyr  meddelar att 352 personer/företag tecknat aktier om minst 10 000 kronor.

 

-Vi arbetar efter en strategisk treårsplan där vår ambition är att alltid spela i SHL, och med mål att uppnå en ekonomi i balans säsongen 2026-2027.  Djurgården engagerar, något som nyemissionen visar, understryker Matthias Sånemyhr.

I Hockeyallsvenskan har Djurgården säkrat play off spel och utmanar Karlskoga om den viktiga första platsen i tabellen, som ger hemmaplansfavör i jakten på SHL-status.

Förväntan i klubben

På ”Hovet” har Djurgården ett imponerande publikstöd med i snitt 6 587 åskådare per match. Av lagen i SHL är det endast Frölunda som har ett högre publiksnitt,  11 269 i snitt per hemmamatch.

Djurgården, med totalt 16 SM-guld det senaste erövrat 2001, och finalförlust mot Frölunda 2019, är nu inne på sin tredje raka allsvenska säsong sedan nedflyttningen våren 2022.

I handlingar inför nyemissionen talas om en ansträngd ekonomi och viss kritik  riktas mot Stockholms stad ”som inte ser värdet i att ha ett elitlag på samma sätt som andra kommuner gör, där man stöttar genom bland annat lägre hallhyror och sponsoravtal från kommunalägda bolag.”

En uppfattning som är återkommande från Djurgårdshåll, och även från AIK, när elitishockeyns förutsättningar diskuteras med stadens politiska majoritet, för tillfället en s-styrd ledning i Stockholms stadshus.

I posten rättighetsersättningar framgång att Djurgården säsongen 2021-2022 erhöll 44 750 000 kronor att jämföras med 6 638 kronor säsongen 2023-2024. 

Djurgården har allsvenskan dyraste spelartrupp, förra säsongen uppgick föreningens personalkostnader till drygt 56 miljoner, innevarande säsong är beloppet högre och har möjliggjorts av aktieägartillskott från en grupp privatpersoner på cirka 10 miljoner kronor.

Swish-kampanj introduceras

Säsongnye sportchefen Niklas Wikegård har ändå inte varit riktigt nöjd.

 I vinter  har han initierat en bred swish- kampanj,  Wikegårds  ”stridskassa” som gick i mål i lördags, den 15 februari då ishockeyns transferfönster stängdes.

DIF-supporters har verkligen hörsammat Wikegårds upprop, totalt bokfördes 1.3 miljoner, en summa som öronmärkts för nya spelare, nu eller till nästa säsong.

”Stridskassan” kom till användning när backen Mattias Hävelid anslöt från Linköpings HC och när forwarden Filip Eriksson lämnade Växjö Lakers precis innan ”fönstret” stängdes. Två spelare som Wikegård hoppas ska göra skillnad i kommande play off spel.

Storstadsrivalen AIK har i vinter, med veteranen Roger Melin på coachbänken, allvarligt utmanat Djurgården. AIK har nu 14 raka segrar och har det allsvenska rekordet, 16 raka, inom räckhåll.

 AIK har inte bara tagit in Melin, i ledarstaben ingår nu också Lasse Johansson som sportchef. Han förknippas främst med Skellefteå och var lagbyggare vid Skellefteås  guld dubbel 2013 och 2014.

Kjell Nilsson

 

 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front

Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få,  till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen