Ny generation tar över i Djurgården Fotboll
Vad som varit tidigare varit en officiell hemlighet bekräftades under onsdagen – Djurgårds-ikonen Bosse Andersson, 57 år, lämnar med omedelbar verkan sin roll som sportchef i föreningen.
Han kommer dock att vara kvar i DIF tills vidare, som rådgivare åt relativt färske ordföranden Erik Gozzi. Denne fick klubban i sin hand 2025 sedan flerårige ordföranden Lars-Erik Sjöberg tackat för sig då det avslöjats att han hade delat rasistiska inlägg på nätet.
-Det har varit en fantastisk resa. Det är dags för någon ny att ta över, jag jobbade kanske lite annorlunda, men nu är det ny energi och en ny generation.
-Livet går vidare, och jag säger lycka till med varm hand. Djurgården är väldigt väl förberett för framtiden, sade Bosse i sitt sista framträdande som sportchef.
Bosse blev utköpt
Här slirar Bosse på sanningen – Djurgården missar spel i Europa 2026, och i årets allsvenska säsong måste Djurgården vara topp tre för att garanteras Europa spel under 2027.
Hampus Frisén, 35 år, ny vd. efter Henrik Berggren, som lämnat för SEF:s kansli och parhäst till Bosse Andersson under många år, saknades vid onsdagens pressmöte. Frisén är skolad i ett brittiskt investmentbolag, där dataanalys av spelare ges en framträdande roll, fjärran från Andersson mer robusta syn på fotboll.
Det har länge viskats om att duon Frisén-Andersson inte var ett idealiskt par – det sistnämnde begärde att få lämna – mot en väl tilltagen avskedsbonus, DIF-styret har valt att köpa ut honom från gällande avtal.
Erik Gozzi sade att Andersson ställt sin plats till förfogande redan under maj 2025 men att han då övertalades att stanna över två transferfönster, perioder då spelare kan köpas in eller säljas.
Under Anderssons ledning har DIF gjort flera lyckosamma försäljningar, bl.a. Lucas Bergvall till Tottenham och senast skyttekungen August Priske till Birmingham.
Under hans tid i föreningen har det egna kapitalet vuxit till över 364 miljoner kronor vid det senaste bokslutet, och DIF är i dag jämte Malmö FF allsvenskans ekonomiskt mest välmående klubb.
Alla värvningar har inte slagit in, och i grannklubben BP i Stockholms västra förorter har Bosse varit ett rött skynke. Han har anklagats för att bryta alliansöverenskommelser då unga spelare, alltför unga, lockats till Djurgården mot biobiljetter och semesterresor till hela familjen.
Bosse Andersson har varit i Djurgården i 23 år som klubbdirektör och sportchef. Det har blivit fyra SM-guld och fyra cup-pokaler, framgångsrikt spel Europa. I mitten av 1990-talet gjorde han också tre säsonger som spelare i föreningen.
uppdrag i annan klubb
Vad som väntar närmast, utöver rådgivarrollen, är oklart. Han utesluter dock någon fortsättning i en annan allsvensk klubb.
-Det är jag inte intresserad av, jag är färdig med det här jobbet. Ärligt, jag vet inte riktigt vad jag ska göra. Men jag tänker inte grubbla, Nu kommer min prime time, avslutade ”Super-Bosse”, det är så han varit känd i fotbolls-Sverige, och inte bara i Djurgården.
Bli inte överraskad om det kommer en ny Andersson i Djurgården.
Det hetaste namnet är Hampus Andersson, 33 år, nu sportchef i norska Sarpsborg, tidigare aktiv i Gais och Ljungskile och han ska enligt uppgifter vara på samma våglängd som Hampus Frisén – det vill säga en fotboll byggd på dataanalyser in i minsta bredsida.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Den nya tidens fotboll är här. Byggd på skräddarsydd dataanalys vad gäller spelar – och tränarrekrytering samt motståndaranalys.
Som första svenska lag har Djurgården ingått ett exklusivt samarbete med det brittiska analysbolaget Jamestown Analytics, bolaget beskrivs som världsledande inom databaserad analys, en central del i affärsmodellen är att konkurrande klubbar i samma liga inte får tillgång till tjänsten
Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.
– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.
På gränsen till fönedrade. Plötsligt var sanningen ikapp norska Bodø/Glimt.
I returmötet med Sporting Lissabon var det egentligen spel mot ett mål från första till sista minut.
Norrmännen framstod som statister och de tappra norska fansen på läktarna tystade snart nog.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Att sitta hemma, varmt och bekvämt och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare. Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på Bonnier News som har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar