Domstolen gav ATG rätt mot Svenska Spel

Striden mellan ATG och Svenska Spel fortsätter., Men i en första instans, – Patent- och marknadsdomstolen (PMD), vann ATG. Och nu har även Patent- och marknadsöverdomstolen (PMÖD) dömt till ATG:s förde.

ATG har sedan 1973 registrerat företagsnamnet Aktiebolaget Trav och Galopp hos Bolagsverket. När Svenska Spel 2020 lanserade spel på hästar använde man trots det ordkombinationen ”Trav & Galopp” i sin kommunikation. ATG valde därför att stämma Svenska Spel för intrång i ATG:s företagsnamn.

– Att även överdomstolen gick på vår linje var väntat. Det får aldrig vara okej att använda någon annans företagsnamn och det känns bra att ärendet nu är avgjort en gång för alla, säger ATG:s vd Hasse Lord Skarplöth.

Bakgrunden till tvisten är att Svenska Spel i november 2019 ansökte om registrering av ett figurmärke som innehåller ordkombinationen ”Trav & Galopp” hos Patent- och registreringsverket (PRV). PRV:s godkände ansökan och registrering beviljades därmed. 

Registreringen avser ett så kallat figurvarumärke. Sedan dess har Svenska Spel använt kännetecknet ”Trav & Galopp” (ofta tillsammans med Svenska Spel-logotyp) i marknadsföring för sina hästspel i bland annat TV, dagspress, sociala medier och på egen hemsida.

ATG anser att Svenska Spels användning av ”Trav & Galopp” utgör ett intrång i ATG:s företagsnamn och att Svenska Spels lansering och exponering av ”Trav & Galopp” är att betrakta som en otillåten varumärkesanvändning. Mot den bakgrunden valde ATG i december 2020 att stämma Svenska Spel i Patent- och marknadsdomstolen (PMD) vid Stockholm Tingsrätt. PMD gav i maj 2022 ATG rätt och Svenska Spel ålades att upphöra att använda kännetecknet ”Trav & Galopp” i sin marknadsföring av hästspel.

Svenska Spel överklagade till PMÖD och under torsdagen kom utslaget och även PMÖD dömde till ATG:s fördel. Det innebär att Svenska Spel ska stå för ATG:s rättegångskostnader vid såväl PMD som PMÖD.

Domen kan inte överklagas utan vinner laga kraft omedelbart.

– Det var viktigt att få fastställt att en konkurrent inte har rätt att använda vårt företagsnamn och utnyttja dess goda renommé, avslutar Hasse Lord Skarplöth.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Golf-Sverige delades i två läger vid helgens förbundsmöte.

Som enda distrikt röstade Stockholms GDF, med totalt 169 000 spelare, mot förbundsstyrelsens förslag om att införa ett maxtak för antalet golf-ID som en golfklubb får utfärda. 

Golf-ID är att betrakta som legitimationshandling att få spela på en golfbana. Röstsiffrorna blev 62-8.

Fotbollens allsvenska klubbar gör för lite för att motverka våld och ordningsstörningar. 

-Många vågar inte ta tag i problemet. Vi har försökt motverka det här, och vi hoppas att arrangören tar ett större ansvar. 

Per Engström, sektionschef för polisens nationella operativa avdelning var mycket tydlig i en intervju med Sportspegeln på söndagskvällen.

Vem blir Årets Svenska Kvinna 2025? Kommer SWEA Internationals utmärkelse att gå till en av Sveriges mest internationellt framgångsrika affärskvinnor, en läkare och humanitär hjälparbetare, en hyllad skådespelare och regissör, en generalmajor inom Försvarsmakten, en världsrekord-hållande simmare eller en motorsports-legend? 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Alla friidrottsvänner är att gratulera. Sporten får rekordmycket utrymme i TV, i synnerhet i år, men även framåt. Både Discovery och SVT är angelägna om att bjuda på  direktsändningar från galor världen över. SVT har säkrat rättigheter till 2030 - och i ett flerårigt avtal med nyaGrand Slam Track har Warner Bros och därmed Discovery kommit över rättigheter i Europa och Asien och nya Superligan.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.