Stjärnor vill bli Mästare i tv
Rekryterarna på Svt ka känna sig belåtna. Startfältet den 16:e säsongen är fyllt av stjärnor. Där medverkar utförsåkaren Anja Pärson, speedwayföraren Tony Rickardsson, fotbollsspelaren Sebastian Larsson, tävlingscyklisten Emma Johansson, hockeyspelaren Joel Lundqvist, brottaren Jimmy Samuelsson, äventyraren Johanna Davidsson, handbollsspelaren Johanna Ahlm och innebandyspelaren Anna Wijk.
Mästarnas Mästare 2024 blir tuffare än någonsin. Nytt för denna säsong är att alla nio deltagare åker ner samtidigt och tävlar mot varandra från start. Alla mot alla omedelbart. Ett nytt tävlingsupplägg innebär bland annat att kvaltävlingar avgör vilka deltagare som hamnar i Nattduellen och det blir fler lag- och partävlingar.
Alla tävlar samtidigt
- Det är otroligt roligt att vara med och förädla ett så älskat format som Mästarnas mästare. Att alla mästarna kommer ner på en gång blir fantastiskt spännande. Också att vi hittat en plats som bjuder på tuffare och mer utmanande tävlingar än någonsin, säger Clara Mannheimer, exekutiv producent för Mästarnas mästare 2024.
- Det blir alltid en extra krydda när en deltagare har dominerat världen, och så har vi två denna gång! Anja Pärson och Tony Rickardsson – frågor på det? säger Micke Leijnegard, programledare för Mästarnas mästare 2024 och skrattar.
- Sverige är ingen stormakt i herrfotboll direkt, desto mer imponerande blir det ju när någon av våra spelare lyckas i världens bästa liga. Sebastian Larsson är en sådan, hans namn är odödligt i Birmingham, ska bli kul att se hans ”brinn” på nära håll, fortsätter Micke Leijnegard.
Den 16:e säsongen av Mästarnas mästare sänds under våren 2024 och spelas in i norra Spanien.
Här är deltagarna
Johanna Ahlm – handboll
Debuterade i landslaget som 18-åring och spelade nio mästerskap, med EM-bronset 2014 som främsta merit.
Johanna Davidsson – äventyr
När Johanna nådde Sydpolen i december 2016 var hon första solokvinna, snabbaste svensk och den snabbaste kvinnan i världen att nå till polen. När hon sedan återvände till startpunkten, Hercules inlet, med kite blev hon första svensk som tagit sig fram och tillbaka. Hon utnämndes till Årets kvinnliga äventyrare 2016.
Emma Johansson – cyklist
Under OS i Peking 2008 tog Emma Johansson silver i linjeloppet - landets första medalj i cykel sedan det olympiska sommarspelet 1988. Hon vann också det franska femdagarsloppet Trophée d’Or Féminin och under de olympiska spelen i Rio de Janeiro 2016 tog hon ännu ett silver i linjeloppet.
Sebastian Larsson – fotboll
Spelade under tretton år 133 landskamper för Sverige, tredje flest i fotbollslandslagets historia. Inledde sin internationella karriär i Arsenal och spelade därefter i Birmingham City, Sunderland AFC, Hull City och slutligen AIK. Är känd för sina välplacerade frisparkar.
Joel Lundqvist – ishockey
Center och lagkapten i Frölunda HC, men som också spelat i Järpens IF, Rögle BK och Dallas Stars. Spelade hem VM 2017 och spelade i november 2022 sin 1 048:e match i SHL och slog därmed det tidigare rekordet.
Anja Pärson – alpint
Har tagit ett OS-guld (2006), sju VM-guld (2001, 2003, 2005, 2007) och vunnit den totala världscupen två gånger under sin karriär (2003/2004 och 2004/2005).
Tony Rickardsson – speedway
Sexfaldigt individuell världsmästare (1994, 1998, 1999-2002 och 2005) som körde för fem olika svenska speedwayklubbar. Parallellt tävlade han dessutom för klubbar i både polska och brittiska speedwayligorna.
Jimmy Samuelsson – brottning
Tävlade i grekisk-romersk stil. Jimmy tog VM guld i 66-kilosklassen 2002, blev fyra under OS i Aten 2004 i samma viktklass och blev VM- och EM-fyra i 69-kilosklassen 2001.
Anna Wijk – innebandy
Center, som med det svenska landslaget vann VM-guld 2009, 2011, 2013, 2015, 2017 och 2019. I april 2016 utsågs hon till världens bästa kvinnliga innebandyspelare.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar