Djurgården bojkottas av elitföreningar
Åtgärderna är tuffa och unika i svenska idrott. Bland annat ska övriga elitserieklubbar inte delta i turneringar dit Djurgården inbjudits.
- De försöker skrämma oss med det här hotet men vi ger inte efter för deras krav, säger Johan Apel i Difs styrelse till SVT Sport.
Det påverkar dock inte Djurgårdens medverkan i elitserien. Men i övrigt är umgänget fryst när nu inte Djurgården i den reklampakt och de affärsavtal som ska omfatta alla elitföreningar.
HerrElit Handboll (HEH) bildades för nio år sedan, för att, som det uttrycks i stadgarna, sportsligt, ekonomiskt och medialt stärka svensk herrelithandboll.
Sedan tre år tecknades ett avtal om reklamförsäljningen med ett företag som försöker utveckla affärsdelen. Intäkterna fördelas lika mellan de 14 elitklubbarna - som nu är 13 till antalet.
Kontraktet innebär att klubbarna har enhetliga regler för reklamförsäljning på arenorna och fördelar ytorna. Avtalet gäller fram till och med våren 2005.
Bojkotten mot Djurgården omfattar 13 punkter:
• HEH-klubbar deltager inte i turneringar, oavsett arrangör, dit även Djurgården har inbjudits.
• Djurgården kommer inte att få sälja Ullmax-produkter
• Djurgården kommer inte att få delta i HEH:s presskonferenser
• Djurgården kommer inte att exponeras på HEH:s hemsida, i trycksaker och publikationer eller motsvarande som utges av HEH.
• Djurgården kommer inte att få några spelarbiljetter till sina bortamatcher i Elitserien
• Djurgården kommer inte att få deltaga i elitklubbarnas utbildningar, konferenser eller marknadsföringsåtgärder.
• Djurgården får ej del av HEH:s ekonomiska stöd till elitklubbar och ej heller supporterbonus, ersättning för musikavgifter (t.ex. SAMI) eller domarbidrag vid ev. europacupdeltagande.
• Djurgården kommer inte att få deltaga i HEH:s samverkan med elitklubbar i övriga nordiska länder.
• Djurgården kommer inte att medverka i någon av de matcher som under säsongen 2004-05 kommer att direktsändas i TV.
• Djurgården kommer inte att, via HEH, få del av den information från förbund, domare och övriga samarbetspartners som är riktad till elitklubbarna.
• HEH-föreningar kommer inte att spela träningsmatcher mot Djurgården. (Gäller ej matcher som redan avtalats)
• Ytterligare sanktioner mot Djurgården kan komma att vidtagas i ett senare skede.
• Beslut om ev. återinträde i HEH för Djurgården beslutas av de då aktuella medlemsföreningarna vilka även fastställer villkoren.
Mest lästa just nu
Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.
Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.
Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.
Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















